Drodzy Kolędnicy Misyjni Diecezji Tarnowskiej oraz Opiekunowie!
Przed nami już 32. edycja kolędy misyjnej, której tematem stają się słowa z Ewangelii według św. Łukasza: Pójdźmy do Betlejem (Łk 2,15). W tym roku zapisujemy je w języku hiszpańskim (Vayamos a Belén), aby przypomnieć sobie o Boliwii, gdzie posługuje sześciu misjonarzy z diecezji tarnowskiej: ks. Paweł Żurowski, ks. Jan Baran, ks. Tomasz Fajt, ks. Radosław Słowik, ks. Tomasz Kaczor i ks. Tomasz Kulig.
Pójdźmy do Betlejem to hasło, które przypomina nam, że w świecie dobrobytu i obojętności na los bliźnich, mamy przyjąć postawę pasterzy, którzy stają się dla innych świadkami nadziei. Nie zastanawiali się długo nad tym, czy pójść do Jezusa. Ich decyzja o pójściu do Betlejem była natychmiastowa.
Idąc do Betlejem chcemy być świadkami nadziei, dlatego rozpoczynając kolędę misyjną kierujemy nasze serca i myśli do Strefy Gazy. Szczególnie bliska staje się nam parafia Świętej Rodziny w Gazie. Jak mówi jej proboszcz - ks. Gabriel Romanelli - "Bóg płaszcze tam oczami dzieci”. Trzeba dodać wszystkich dzieci, bo parafia staje się miejscem azylu dla różnych wyznań i religii. Chcemy im towarzyszyć poprzez modlitwę w czasie 9 dniowej Nowenny do Dzieciątka Jezus. Ale nasza modlitwa związana jest również z konkretnym czynem. Dlatego to co pozostało po wypłaceniu 27 projektów z poprzedniej edycji przekazujemy parafii Świętej Rodziny z przeznaczeniem na potrzeby dzieci ze Strefy Gazy.
32. edycja ma również swoje znaki rozpoznawcze, a są nimi bombka i piosenka kolędnicza. W tym roku nawiązujemy w nich do tradycji latynoamerykańskich. Co dokładnie przedstawia zdjęcie na bombce i o czym jest tegoroczna piosenka, opowiedzą nam ks. Tomasza Fajt oraz ks. Jana Baran.
Dzieci z parafii ks. Jana zaśpiewały nam kolędę „Mi burrito habanero”, aby oddać jej boliwijskiego ducha. Niech ich zaangażowanie stanie się dla nas inspiracją, aby jak najlepiej przygotować się do naszej posługi.
Oprócz bombki i kolędy, każdego roku w parafiach odgrywana jest scenka z przesłaniem bożonarodzeniowym. W tym roku poruszamy w niej zagadnienie pokoju na świecie, zwracając uwagę, że w sytuacjach wojen i konfliktu najbardziej cierpią dzieci. Proponujemy rozwiązanie:
Pójdźmy do Betlejem - ¡Vayamos a Belén!
Świętujmy Narodzenie Pańskie nie tylko w Kościele!
Z Maryją i Józefem adorujmy Boże Dziecię!
Niech Jego miłość zwycięży zło w świecie!
Prosimy serdecznie, aby ta ostatnia zwrotka scenki była przekazywana jako orędzie w domach, do których udadzą się grupy kolędnicze. W tym duchu, Ks. Biskup Andrzej Jeż wzywa wszystkich wiernych diecezji tarnowskiej, aby „abyśmy idąc do Betlejem, stawali się Kościołem adorującym Jezusa, Króla pokoju”. Te słowa znajdą się również na bombce kolędniczej.
W czasie konferencji prasowej na temat 32. edycji kolędy misyjnej w diecezji tarnowskiej, przypomnieliśmy o tym, że projekty realizowane z funduszy zebranych przez kolędników misyjnych dotyczą trzech głównych obszarów: wsparcie zdrowia dzieci, wsparcie edukacji oraz ewangelizacja i katechizacja. Szczególne stają się projekty wieloletnie, takie jak finasowanie Szpitala im. o. Jana Beyzyma w Bagandou, Szkoła dla dzieci głuchoniemych w Bertua oraz wsparcie dla ruchu „Yambote” w Brazzaville. Oprócz tradycyjnej zbiórki w parafiach na realizację projektów przewidzianych w 32. edycji proponujemy wpłatę na konto Dzieła Misyjnego Diecezji Tarnowskiej wraz z dopiskiem, który odpowiada konkretnemu projektowi.
Dzieło Misyjne Diecezji Tarnowskiej Bank Pekao S.A.
Pl. Kazimierza Wielkiego 3A, 33-100 Tarnów
94 1240 1910 1111 0000 0897 8378 (PLN)
55 1240 1910 1978 0010 8990 0917 (EUR)
91 1240 1910 1787 0010 8876 9584 (USD)
Oto projekty:
Projekt specjalny: wsparcie dla dzieci z parafii Świętej Rodziny w Gazie (dopisek GAZA)
W pozostałych przypadkach jako dopisek proszę zapisać numer projektu, zgodnie z tym co znajduje się poniżej.
Projekt 1
Funkcjonowanie szpitala im. bł. Jana Beyzyma w Bagandou (Republika Środkowoafrykańska) w roku 2025
Szpital w Bagandou, założony i finasowany przez diecezję tarnowską działa nieprzerwanie od 2004 roku. Jest w nim 55 łóżek, w oddział 3 oddziałach: ratunkowym, pediatrycznym, położniczym. Posiada on salę operacyjną, salę porodową, aptekę, laboratorium, gabinet stomatologiczny oraz kuchnię dla pacjentów hospitalizowanych. Funkcjonowanie szpitala, a także nowe inwestycje i sprzęt, nie licząc standardowego zakupu leków i wynagrodzenia dla pracowników, sprawiają, że potrzebna jest stała zewnętrzna dotacja.
Projekt 2
Dofinansowanie wynagrodzenia nauczycieli w szkołach, gdzie uczą się dzieci Aka z wiosek pigmejskich (parafia pw. św. Piotra w Bagandou – Republika Środkowoafrykańska)
Na terenie parafii we współpracy z misją prowadzonych jest 9 szkół, które prowadzone i finansowane są przez rady rodziców i nie są dotowane przez państwo. Wszystkie dzieci wpłacają comiesięczną składkę na pensje dla nauczycieli, którzy w większości są tzw. Maitre Parrain, czyli osobami bez wyższego wykształcenia, a często jedynie z wykształceniem podstawowym. Sfinansowanie wynagrodzenia jest nieocenioną pomocą dla najuboższych uczniów, którzy nie mają wystarczających środków, aby pokryć utrzymanie nauczycieli.
Projekt 3
Dofinansowanie świetlicy w parafii pw. św. Antoniego z Padwy w Bimbo - Republika Środkowoafrykańska
Od 2001 roku diecezja tarnowska prowadzi projekt o nazwie „Amolenge ti lege”. Od tego też czasu w parafii pw. św. Antoniego z Padwy w Bimbo istnieje świetlica, która gromadzi 50 dzieci ulicy (sieroty i półsieroty). Dzieci korzystające z placówki są wysyłane do państwowej szkoły, w której trzeba zapewnić uczniom przybory szkolne oraz opłacać czesne.
Projekt 4
Dofinansowanie wynagrodzenia dla nauczycieli w szkołach nad rzeką Ubangi (parafia pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bimbo - Republika Środkowoafrykańska
Szkoły w Bokassi I, Bobassi II i Mokelo, prowadzone i finansowane są przez rady rodziców i nie są współfinansowane przez państwo. W każdej szkole jest po dwóch nauczycieli. Wszystkie dzieci wpłacają comiesięczną składkę na pensje dla jednego nauczyciela. Dla drugiego potrzebne jest finansowe wsparcie z zewnątrz.
Projekt 5
Funkcjonowanie przedszkola i szkoły podstawowej w Baboua (parafia pw. Matki Bożej Miłosierdzia – Republika Środkowoafrykańska)
W parafii pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Baboua od 2000 roku funkcjonuje przedszkole parafialne, a od 2016 roku Katolicka Szkoła Podstawowa. W wymienionych placówkach znajduje się odpowiednio 69 i 242 dzieci. Utrzymywane są one przez rodziców, którzy pokrywają około 50% wydatków. Przyjmowane są również sieroty i dzieci z najbiedniejszych rodzin, które zwolnione są z opłat. Opieka nad najmłodszymi zakłada ich dożywianie, więc konieczne są środki na zakup żywności i zatrudnienie kucharki.
Projekt 6
Budowa studni głębinowej w wiosce Bata II (parafia pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Baboua – Republika Środkowoafrykańska)
Z powodu niepokojów i ataków rebeliantów większość mieszkańców wioski Bata w parafii Wantiguera, przeniosła się w okolice Baboua. W odległości 13 km od misji w Baboua, przy drodze do Bouar ludzie ci założyli nową wioskę o nazwie Bata II. Niestety życie utrudnia im znacznie fakt, że nie mają blisko czystej wody. W porze suchej idą po wodę do wioski Lokoti Yalewen oddalonej od nich aż o 3 kilometry.
Projekt 7
Formacja animatorów i uczestników z ruchu Yamboté (parafia pw. Pana Jezusa Zmartwychwstałego i Bożego Miłosierdzia w Brazzaville – Republika Konga)
Jak co roku zorganizowana zostanie oaza dla dzieci z Yambote. Planowane są również: dwie serie rekolekcji (Adwent i Wielki Post), dwa święta dzieci (drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy); miesięczna formacja dla dzieci i ich animatorów. Planowane jest także wydrukowanie broszur do mszy św. i na potrzeby katechezy. Ponadto pomoc obejmować będzie najbiedniejsze dzieci w zakupie zeszytów szkolnych i książek na początku roku szkolnego.
Projekt 8
Dożywianie dzieci (parafia pw. Pana Jezusa Zmartwychwstałego i Bożego Miłosierdzia w Brazzaville – Republika Konga)
Parafia dzięki wieloletniemu wsparciu kolędników misyjnych przychodzi im z pomocą, by każdego dnia na dużej przerwie dzieci mogły zaspokoić głód. Z pomocy korzysta 130 dzieci.
Projekt 9
Dopłata do bursy dla biednych dzieci ze szkół „Mgr Maloumby” i „La Moisson” (parafia pw. Pana Jezusa Zmartwychwstałego i Bożego Miłosierdzia w Brazzaville – Republika Konga)
Projekt zakłada opłatę czesnego dla 52 dzieci i sporadyczną pomoc dla oraz dodatkowych korepetycji dla tych, które mają kłopoty z przejściem do następnej klasy.
Projekt 10
Remoncie pięciu sal przedszkola, kuchni i łazienek w szkole przy parafii (parafia pw. Pana Jezusa Zmartwychwstałego i Bożego Miłosierdzia w Brazzaville – Republika Konga).
Po dziesięciu latach działalności obiekt wymaga gruntownego remontu.
Projekt 11
Dożywianie dzieci (parafia pw. św. Jana Pawła II – DIATA – Republika Konga)
Roczny program dożywiania dzieci obejmuje cztery wydarzenia: rekolekcje adwentowe; bożonarodzeniowe święto dzieci; rekolekcje wielkopostne, podczas których parafia wydaje około 1300 posiłków przygotowywanych przez kobiety zaangażowane we wspólnotach i bractwach kościelnych.
Projekt 12
Dofinansowanie funkcjonowania szkoły im. św. Jana Chrzciciela dla dzieci głuchoniemych w Bertoua na rok 2025
Szkoła zajmuje się edukacją dzieci głuchoniemych, których aktualnie jest 152. Od momentu powstania placówka zyskała pozycję lidera na polu edukacji specjalistycznej, oferując uczniom narzędzia i wiedzę niezbędną do rozwoju i pełnej integracji ze społeczeństwem.
Projekt 13
Dofinansowanie opłaty internatu dla uczniów ze Szkoły im. św. Jana Chrzciciela dla dzieci głuchoniemych w Bertoua – na rok 2025.
Internat przy szkole dla dzieci głuchoniemych mieści się w szkole i zapewnia miejsca 60-70 uczniom nad którymi pieczę sprawuje 10 pracowników. Jego istnienie zachęciło rodziców z odległych wiosek do posłania swoich niepełnosprawnych dzieci do szkoły. Dzieci są objęte podstawową opieką zdrowotną, otrzymują środki czystości, ubrania, obuwie. Dostają też pełne wyżywienie.
Projekt 14
Wsparcie dzieci z zespołem Downa i innymi niepełnosprawnościami intelektualnymi (parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Uralsku – Kazachstan)
Od 2019 r. w parafii działa Centrum Caritas, który zajmuje się pomocą dzieciom z zespołem Downa i innymi niepełnosprawnościami. Wsparcie finansowe dotyczy zakupu artykułów szkolnych dla dzieci, odzieży, żywności, artykułów szkolnych dla dzieci z biednych rodzin, wśród których są także wychowankowie Ośrodka Caritas.
Projekt 15
Wsparcie dzieci z zespołem Downa (Caritas w Atyrau)
Oprócz regularnych zajęć, Caritas organizuje dla podopiecznych różnego rodzaju imprezy z okazji: Nowego Roku, Dnia Dziecka i Światowego Dnia Zespołu Downa. Zatrudnione są dwie osoby, którym pensje opłaca Caritas w Atyrau. Potrzebne są pieniądze na usługi komunalne, organizację różnych wydarzeń dla dzieci (m.in. zakup materiałów dydaktycznych i multimedialnych), a także na opłatę pracy, której nie finansuje Catitas Administratury w Atyrau.
Projekt 16
Budowa wielofunkcyjnego boiska w parafii (parafia pw. Matki Bożej Królowej Pokoju w El Puente - Boliwia)
Boisko, które parafia chce wybudować będzie służyć nie tylko młodym, ale wszystkim parafianom. Będzie na nim można uprawiać różne dyscypliny sportu, takie jak: piłka nożna, siatkówka, koszykówka, bieganie, a także organizować wydarzenia o charakterze ewangelizacyjnym (koncerty, animacje, spotkania młodzieży) na szczeblu parafii i wikariatu.
Projekt 17
Budowa sal lekcyjnych w Szkole Parafialnej św. Jana Chrzciciela (parafia pw. Św. Jana Chrzciciela w Iscozacin - Peru
Szkoła Parafialna „San Juan Bautista” na dziś obejmuje 3 oddziały przedszkolne, całą podstawówkę i 4 klasy „gimnazjum” co w całości daje liczbę 230 uczniów. Planowany budynek w całości będzie przeznaczony dla „gimnazjum – szkoły średniej”. Projekt komponuje się z istniejącymi już budynkami.
Projekt 18
Budowa salek katechetycznych oraz auli dla dzieci i młodzieży (parafia pw. Wniebowzięcia Matki Bożej w Quillazu - Peru)
Parafia oprócz normalnej pracy misyjnej prowadzi również ośrodek rekolekcyjny zwany Casa de Retiros y Espiritualidad, gdzie prowadzone są różnego rodzaju rekolekcje. Dom rekolekcyjny służy także jako zakwaterowanie dla matek i dzieci, które przyjeżdżają z wiosek w dżungli, by leczyć się w szpitalu powiatowym w Oxapampa. Ośrodek potrzebuje kolejnych sal i auli na spotkania.
Projekt 19
Rozbudowa szkoły w Kazungula (Zgromadzenie Misyjne Sióstr Służebnic Ducha Świętego - Zambia)
Z każdym rokiem liczba uczniów wzrasta i obecnie osiągnęła liczbę 177 obejmując 3 klasy przedszkolne i 3 klasy podstawowe. Siostry przewidują, że tendencja wzrostowa się utrzyma i w 2028 roku będą miały nawet 300 uczniów. Budowa ma obejmować powstanie budynku z trzema salami lekcyjnymi, pokojem nauczycielskim i toaletą.
Projekt 20
Zasilenie funduszu Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, z którego udzielane jest wsparcie dzieciom w Demokratycznej Republiki Konga.