Biskup Wiesław Lechowicz

Biskup Ordynariatu Polowego

2008-2024
Biskup Wiesław Lechowicz - zdjęcie
Biskup Wiesław Lechowicz - herb

Ks. dr Wiesław Lechowicz urodził 22 grudnia 1962 r. w Dąbrowie Tarnowskiej. W 1981 roku ukończył szkołę średnią (I LO w Tarnowie) i po złożeniu egzaminu dojrzałości wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Święcenia kapłańskie otrzymał 24 maja 1987 roku z rąk Biskupa Tarnowskiego Jerzego Ablewicza.

Po święceniach pracował jako wikariusz przez 4 lata w Krościenku nad Dunajcem, a następnie przez 1 rok w parafii św. Jadwigi w Dębicy. Po zwolnieniu z obowiązków w macierzystej diecezji w 1992 roku został skierowany na studia specjalistyczne z teologii pastoralnej w Ateneo Romano della Santa Croce. W roku 1994 zdał egzamin licencjacki nt.: Il concetto di comunicazione e la sua ricezione nel magistero di Giovanni Paolo II, dwa lata później obronił rozprawę doktorską pt.: Predicazione e comunicazione. Analisi della predicazione omiletica alla luce della teoria della comunicazione. Po powrocie ze studiów pracował jeden rok w parafii św. Mikołaja w Bochni a następnie w parafii Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu. W 1997 r. zostały mu powierzone wykłady z homiletyki a potem także z teologii pastoralnej w Wydziale Teologicznym w Tarnowie. W roku 1998 został mianowany kapelanem Biskupa Tarnowskiego Wiktora Skworca, a po zwolnieniu z tej funkcji we wrześniu 1999 roku objął obowiązki prefekta Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. W dniu 24 lutego 2004 roku Biskup Tarnowski powierzył Mu obowiązki rektora tegoż Seminarium. W trakcie swoich obowiązków w Seminarium podjął studia z prawa kanonicznego w Instytucie Prawa Kanonicznego przy Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, które sfinalizował w 2002 r. obroną pracy licencjackiej pt.: Kanoniczna organizacja stałej formacji duchowieństwa w diecezji tarnowskiej w latach 1917-2000. Studium porównawcze kościelnego prawa powszechnego, ogólnopolskiego i tarnowskiego - diecezjalnego.

Oprócz obowiązków powierzonych w macierzystej diecezji podejmował pracę w ramach Komisji Duszpasterskiej Konferencji Episkopatu Polski, będąc współredaktorem ogólnopolskiego programu homiletycznego w latach od 2001/2002 do 2006/2007. W dowód uznania za gorliwą pracę, na wszystkich odcinkach, które były mu powierzane Ojciec Święty Benedykt XVI nadał mu godność kapelana Jego Świątobliwości.

Ojciec Święty Benedykt XVI mianował ks. dra Wiesława Lechowicza - rektora Seminarium Duchownego w Tarnowie - biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej, przydzielając Mu stolicę tytularną Lambiridi (Algieria). Ks. Wiesław Lechowicz jest dziewiątym biskupem pomocniczym w historii diecezji tarnowskiej. Święcenia biskupie przyjął w dniu 16 lutego 2008 r. w Bazylice Katedralnej w Tarnowie z rąk Biskupa Tarnowskiego Wiktora Skworca.

W ramach prac Konferencji Episkopatu Polski bp Wiesław Lechowicz pełnił najpierw funkcję duszpasterza ds. powołań. Podczas 256. zebrania plenarnego KEP w Przemyślu w listopadzie 2011 roku został wybrany Delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej i przewodniczącym Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą. Od 2015 roku wypełniał zadania Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej w pełnym wymiarze czasowym. Za zgodą Stolicy Apostolskiej został zwolniony z obowiązków w diecezji macierzystej. Zamieszkał w Warszawie, gdzie założył Biuro ds. Duszpasterstwa Emigracji przy Sekretariacie Episkopatu.

W ramach KEP bp Lechowicz wchodził ponadto w skład Komisji KEP ds. Duchowieństwa; Duszpasterstwa; Zespołu ds. Ruchów Intronizacyjnych; Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. Był również członkiem Międzynarodowej Katolickiej Komisji ds. Migracji (ICMC).

15 stycznia 2022 roku papież Franciszek mianował go biskupem ordynariatu polowego. Przejęcie kanoniczne ordynariatu polowego i ingres do katedry polowej Wojska Polskiego odbyły się 12 lutego 2022 r.

We wrześniu 2021 roku został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zainteresowania naukowe: teologia pastoralna i homiletyka, teoria i praktyka komunikacji
Inne zainteresowania: sport, kultura (literatura, muzyka, film), italianistyka.
Znajomość języków: włoski oraz niemiecki.