
„Boże, z Twojej woli w łonie Maryi Dziewicy odwieczne Słowo przyjęło ludzkie ciało…” – tak rozpoczyna się kolekta uroczystości Zwiastowania Pańskiego. To jedno z najbardziej niezwykłych świąt w kalendarzu liturgicznym. Choć przypada w Wielkim Poście, liturgia tego dnia wyraźnie się wyróżnia: ołtarz można ozdobić kwiatami, grać na organach nie tylko dla podtrzymania śpiewu, odmawia się hymn „Chwała na wysokości Bogu”, a w czasie Credo, na słowa: „I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało…”, wierni klękają. Dlaczego?
Uroczystość Zwiastowania to nie tylko wspomnienie dialogu Maryi z Archaniołem Gabrielem. To dzień, w którym Kościół celebruje jedno z największych misteriów wiary: Wcielenie Syna Bożego. W łonie Dziewicy z Nazaretu odwieczne Słowo przyjmuje ludzkie ciało. Bóg nie tylko mówi do człowieka – On staje się człowiekiem. W liturgii tego dnia prosimy, abyśmy „wyznając, że nasz Odkupiciel jest prawdziwym Bogiem i prawdziwym człowiekiem, zasłużyli na udział w Jego boskiej naturze”. To właśnie w uroczystości Zwiastowania Pańskiego zaczyna się ziemska historia Jezusa – nie od narodzenia w Betlejem, ale od zgody Maryi. Liturgia kieruje więc naszą uwagę nie tyle na samą scenę zwiastowania, ile na Wcielenie, początek zbawienia. Stąd nazwa: „Zwiastowanie Pańskie”, a nie tylko „Zwiastowanie Maryi”.
Święto to znane było na Wschodzie już w IV wieku. W Kościele zachodnim rozpowszechniło się w VII wieku. Choć święto obchodzimy dziewięć miesięcy przed Bożym Narodzeniem, ma ono inny charakter niż grudniowa radość. Liturgia nie opowiada jeszcze o stajni czy pasterzach, lecz o wewnętrznym początku: zgodzie Boga na to, by stać się człowiekiem, i zgodzie człowieka – Maryi – by stać się Matką Boga. Zwiastowanie to uroczystość zarówno Chrystusa, jak i Maryi.
W Polsce dzień 25 marca to również Dzień Świętości Życia – odpowiedź na apel św. Jana Pawła II. W tym dniu wielu podejmuje duchową adopcję dziecka poczętego, modląc się przez dziewięć miesięcy o ocalenie jednego, konkretnego życia. Gdy Kościół wspomina początek życia Jezusa, my stajemy w obronie każdego ludzkiego początku. Bo życie – każde – zaczyna się od słowa „tak”.
Więcej o Duchowej Adopcji Dziecka Początego można przeczytać tutaj: https://www.duchowaadopcja.inf...