Aktualności

Wielka Sobota - Wigilia Paschalna

W Wielką Sobotę, w Tarnowskiej Katedrze, Biskupi i wierni zgromadzili się na Wigilii Paschalnej, czyli najważniejszej celebracji całego roku liturgicznego. Tym samym rozpoczęli świętowanie Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczystość rozpoczęła Liturgia światła, po niej nastąpiła Liturgia słowa, homilia, którą wygłosił bp Stanisław Salaterski, Liturgia chrzcielna, aż w końcu, Liturgia eucharystyczna. Po Wigilii Paschalnej, w procesji rezurekcyjnej, uroczyście ogłoszono Zmartwychwstanie - Najświętszy Sakrament został wyniesiony z grobu.

Nadzieja zakorzeniona w zwycięstwie Chrystusa

Bp Stanisław Salaterski rozpoczął homilię zwracając uwagę na nadzieję, nierozerwalnie połączoną ze Zmartwychwstałym Chrystusem. W roku jubileuszowym wędrujemy razem w Kościele, czerpiąc siłę z wiary i tajemnicy Zmartwychwstania. Nasza nadzieja ma solidne fundamenty, zakorzeniona jest w zwycięstwie Chrystusa nad grzechem, śmiercią i szatanem. To właśnie Liturgia Wigilii Paschalnej przypomina nam o źródłach tej nadziei oraz o tym, jak możemy ją umacniać i pogłębiać. Liturgia światła na początku celebracji ukazuje wiarę jako światło, które nadaje sens naszemu życiu i wskazuje cel pielgrzymki ziemskiej.

Wiara jako światło w ciemnościach

Wiara nie jest ucieczką ludzi słabych i niepewnych. Przeciwnie, to rozszerzenie rozumienia rzeczywistości. Choć nie usuwa wszystkich trudności i nie rozwiązuje każdego problemu, oświetla naszą drogę jak lampa, pozwalając iść naprzód z odwagą i bezpieczeństwem. To wiarę otrzymaliśmy od wspólnoty Kościoła i to tej wiary mamy dziś bronić i nią się dzielić.
Liturgia przypomina o dziejach narodu wybranego i o tych, którzy słuchają Pana. Bóg daje obietnice i jest wierny ich spełnieniu wobec tych, którzy Mu ufają i są posłuszni. To wymaga od nas czujności i odwagi, by nie ulec ideologiom oraz nachalnie narzucanym ideom, ale trwać przy Ewangelii. Wierność Bogu to warunek Bożego błogosławieństwa i pomocy na naszej drodze do domu Ojca.

Dar i źródło siły

Chrzest Święty łączy nas z Misterium Paschalnym Chrystusa, daje dostęp do łaski, wspólnoty i sakramentów. Ale ten dar to także odpowiedzialność. Musimy nie tylko dbać o własną wiarę, ale także być świadkami i wychowawcami wiary dla innych, szczególnie dla tych, których Bóg postawił na naszej drodze.

Eucharystia uobecnia zbawcze dzieło Chrystusa i przemienia naszą codzienność. Z niej czerpiemy siłę, by kochać bliźnich, aż do zapomnienia o sobie, tak jak kochali święci: św. Jan Paweł II, Matka Teresa z Kalkuty, brat Albert i wielu innych. Dla nich dzień bez Komunii Świętej był nie do pomyślenia. Nasi przodkowie, nawet w trudnych czasach, budowali świątynie, by mieć dostęp do Eucharystii. Dziś ten dar mamy w zasięgu ręki, ale czy z niego korzystamy?

Liturgię Wigilii Paschalnej zwieńczyła procesja rezurekcyjna, która stanowiła celebrację zwycięstwa Chrystusa nad grzechem, śmiercią i szatanem. Dźwięk wielkanocnych dzwonów, światło świec i nasze „Alleluja” przypomniały światu, że jesteśmy pielgrzymami wiary, że warto ufać Bożym obietnicom i żyć nimi na co dzień.

Na zakończenie, Biskup Ordynariusz, zwrócił się do wiernych, by podzielić się wielkanocnymi życzeniami:

Życzę nam wszystkim, abyśmy w Jezusie Chrystusie zmartwychwstałym poruszali się, abyśmy razem z Nim kroczyli przez życie. Niezależnie od kontekstów historycznych, politycznych, gospodarczych, w których przyszło nam żyć, zawsze w Nim odnosimy pełne zwycięstwo. I nikt, i nic nie jest w stanie nas pokonać i zwyciężyć. Z tą potężną nadzieją idziemy razem jako pielgrzymi nadziei ku przyszłości, która osiąga swoją pełnię w tajemnicy Trójcy Przenajświętszej.