Z okazji 40-lecia męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki grupa apostolska z parafii w Zgłobicach przygotowała spektakl o jego życiu. To wydarzenie było okazją do poznania historii Błogosławionego nie tylko poprzez spektakl, ale również wystawy.
'Błogosławiony Ksiądz Jerzy Popiełuszko symbol ofiar komunizmu” to tytuł przedstawienia, do którego od kilku tygodni przygotowywała się młodzież ze Zgłobic.
Młodzi aktorzy cieszyli się z udziału w tym przedsięwzięciu.
– Do zagrania najbardziej skłoniło mnie to, aby dowiedzieć się więcej na temat księdza Jerzego, móc pokazać szerszej publiczności tę postać. – Uważam, że najważniejsze jest pokazanie z jakimi konsekwencjami wiąże się wiara. – Cieszę się, że akurat ja jestem głównym bohaterem. – Myślę, że dobrze poradziłem sobie z tremą. Zaintrygowała mnie postać błogosławionego księdza Popiełuszki. Pani Marta przyszła do nas z ciekawym pomysłem, ucieszyłem się i postanowiłem wystąpić w tym przedstawieniu. – Z chęcią odpowiedziałem na zaproszenie, aby wziąć udział w tym wydarzeniu.
Ks. Wojciech Węglowski i Grażyna Marta Dziurok przygotowali młodzież, a także przybliżyli młodym aktorom historię ks. Popiełuszki. Życie Błogosławionego stało się inspiracją dla wielu ludzi, a to przedstawienie było tego idealnym przykładem.
– Z młodzieżą pracowało się cudownie. To jest wspaniała grupa. Ksiądz Wojciech prowadzi ich wspaniale, są zdyscyplinowani. – Przygotowanie było trochę wymagające, ale każda z młodych osób, które brały w tym udział dała z siebie wszystko. Myślę, że ksiądz Jerzy Popiełuszko zainspiruje wszystkich do tego, aby potrafili walczyć o prawdę. To powinniśmy przede wszystkim od niego zaczerpnąć. – Ksiądz Jerzy ciągle powtarzał: “Zło dobrem zwyciężaj”. To jest dla każdego z nas wezwanie, byśmy widzieli w drugim człowieku dobro i tym dobrem się nieustannie obdarzali.
W kościele w Zgłobicach można było także obejrzeć dwie wystawy. Jedna z nich, przygotowana przez rodzinę ks. Jerzego i białostocki oddział IPN, dotyczyła dzieciństwa i młodości duchownego. Druga natomiast – jego posługi kapłańskiej i męczeńskiej śmierci, której autorem jest Marek Kędziorek – prekursor stowarzyszenia promotorów kultu bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Opiekę nad wystawami sprawował Bartłomiej Pabiasz – reprezentant młodego pokolenia Komitetu Krajowego NSZZ Solidarność. Wystawy będzie można obejrzeć także 10 listopada w Koszycach Wielkich oraz 17 listopada w Pleśnej. Podczas każdej z nich będzie możliwość zakupienia płyty z homiliami Popiełuszki.
– Jest szansa, że ta wystawa i myśli, które są w niej poruszone będą bodźcem do tego, aby młody człowiek mógł zastanowić się nad swoim celem, nad wybraniem pewnej drogi. Uważam, że tego typu spektakle powinny nie tylko jednoczyć społeczeństwo, ale również pokazywać poprzez różne formy historię o księdzu Jerzym. Jesteśmy za tym, aby wspierać, łączyć młodzież, dać im miejsce do wyrażania swoich ambicji poprzez teatralne występy, poprzez prelekcje, świadectwa. Jest to fantastyczna forma, która na pewno będzie rodzić wielkie owoce.
Widzowie byli pod wrażeniem aranżacji, a przede wszystkim byli dumni z zaangażowania młodzieży i tego, co udało im się wypracować.
– Bardzo mi się podobało. – Łezka w oku się kręci. – Rewelacja. Wielkie gratulacje. – Młodzież wspaniała, cudowna. – Profesjonalnie wszystko zrobione. – Oddaje pięknie ducha wielkiego księdza Jerzego Popiełuszki. – Jestem pod ogromnym wrażeniem. Myślę, że młodzież, która tak świetnie wczuła się w swoje role wyniosła, że za tym idą konkretne idee i konkretne wartości. Przedstawili to tak, jakby po prostu tym żyli.
Na jednym sukcesie być może młodzież ze Zgłobic nie poprzestanie. Po spektaklu pojawiły się możliwości zaprezentowania się w innych parafiach.
Autor: Wiktoria Solak, Wiktoria Szot/opracowanie Ewa Biedroń