20 marca w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie odbył się wernisaż wystawy Bolesława Biegasa – Podróże (nie)możliwe. Wystawa była wspaniałą okazję do podziwiania prac jednego z najwybitniejszych artystów polskich przełomu XIX i XX wieku.
Różnorodność i inspiracja Biegasa
Dzieła, które można podziwiać do 4 maja w Domu Mansjonariuszy na placu Katedralnym w Tarnowie, są stworzone przez artystę reprezentującego symboliczny nurt. W rzeźbach Bolesława Biegasa dostrzec można nawiązanie do filozofii Stanisława Przybyszewskiego. Jego prace charakteryzują się dynamicznymi i ekspresjonistycznymi formami zaczerpniętymi ze sztuki Gustawa Vigelanda – norweskiego rzeźbiarza, twórcy rzeźb secesyjnych i symbolicznych. Sztuka Biegasa to nie tylko okazja do podziwiania prac ówczesnych artystów, ale przede wszystkim wkład w rozwój rzeźby abstrakcyjnej.
Będą się pojawiać formy rzeźby artdeco, podchodzące pod taką geometryzację, nawet z jakimiś przebłyskami filozofii Przybyszewskiego, przenoszące nas w metafizykę – powiedział dla RDN ks. Piotr Pasek, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie.
Od pasterza do paryskiego artysty
Bolesław Biegas pochodził z biednej rodziny. Zajmował się wypasem bydła, w międzyczasie rzeźbiąc figurki w drewnie. W 1897 roku rozpoczął naukę na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, jednak w 1901 roku wyjechał do Paryża, gdzie już w swojej pracowni zajmował się twórczością rzeźbiarską. Jego dzieła poddawane były wybitnym francuskim krytykom i niosły za sobą ogromny rozgłos. Sztuka Biegasa miała swoje miejsce nie tylko w Paryżu, ale również w Rzymie, Petersburgu i Amsterdamie.
Zaprezentowane w czasie wystawy dzieła Biegasa należą do Eleny A. Vollsky i pochodzą z kolekcji fundacji im. Bolesława Biegasa w Warszawie. Są wspaniałą sztuką, która pozwala na zagłębienie się w tematykę, jaką podejmował artysta żyjąc w Polsce oraz we Francji.
Wernisaż, który odbył się 20 marca pozwolił również na poznanie prac artysty, dzięki rozmowom z prof. dr. hab. Janem Wiktorem Sienkiewiczem – Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Agnieszką Wolską - Fundacja Bolesława Biegasa.