Aktualności
Beata Malec-Suwara Gość TarnowskiW tarnowskim Domu Emerytów Caritas Diecezji Tarnowskiej odbyła się sesja naukowa poświęcona s. M. Kolumbie Czarnocie

fot. Beata Malec-Suwara /Foto Gość
Ks. Piotr Osiński już ją w swoim sercu i pragnieniach kanonizował. Zgłosił też jej kandydaturę do Diecezjalnej Komisji ds. Pamięci i Kultu Świętych w Tarnowie, zorganizował na jej temat sesję naukową, ogłosił jej rok w domu, którym kiedyś ona zawiadowała, a dziś on kieruje.
Mowa o józefitce s. M. Kolumbie Czarnocie, którą Boża opatrzność złączyła na 25 lat z tym miejscem. Dziś jego dyrektorem jest ks. Osiński. - Trudno się nie zadziwić, że w ciągu niespełna roku posługi księdza dyrektora w tym domu włożył on tyle wysiłku w poznanie historycznych korzeni tego miejsca i w tych poszukiwaniach spotkał się ze śp. s. Kolumbą i - co tu ukrywać - od razu w sercu i w pragnieniach ją kanonizował - zauważyła s. M. Stefania Jaworska, główna prelegentka sesji naukowej poświęconej s. Kolumbie, jaka została zorganizowana w tarnowskim Domu Emerytów Caritas Diecezji Tarnowskiej, a jego pracownicy sprawili, że wszyscy zaproszeni zostali tu przyjęci z gościną i tak otwartym sercem, jakie s. Kolumba miała dla tych, którzy tu do niej przychodzili.
To tu ks. Osiński z racji 75. rocznicy śmierci s. Kolumby ogłosił jej rok. Banery z jej wizerunkiem stanęły w całym domu. W gablotach umieszczono pamiątki, jakie się po niej zachowały. Sam, by ją poznać, odwiedził nieraz jej grób na Starym Cmentarzu w Tarnowie, a w Tuchowie s. Stefanię, która wie o s. Kolumbie najwięcej i zatroszczyła się o pamięć o niej. Był w Archiwum Zgromadzenia Sióstr św. Józefa w Krakowie, a w końcu odwiedził jej rodzinne strony, a więc Tarnawiec (kiedy siostra przyszła na świat, nazywał się Dornbachem) w diecezji przemyskiej, i tam też opowiadał rodakom o niej. Zgłosił również jej kandydaturę do Diecezjalnej Komisji ds. Pamięci i Kultu Świętych w Tarnowie.