Aktualności
W Sercu Jezusa bije siła, która przemienia świat. 100-lecie Parafii w Gródku k. Grybowa
W piątek, w Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, Parafia w Gródku k. Grybowa przeżywała wyjątkowy czas. Był to dzień odpustu parafialnego, poświęcenia nowego budynku duszpasterskiego oraz obchodów związanych ze 100-leciem istnienia parafii. Nie zabrakło ciepłych słów, wspólnej modlitwy i wyrazów wdzięczności. Centralnym punktem tego dnia była Msza Święta pod przewodnictwem Biskupa Ordynariusza.
Miłość – warunek życia, którego nie można pominąć
Podczas uroczystej Mszy Świętej bp Andrzej Jeż podkreślił, że do pełni życia człowiek potrzebuje nie tylko jedzenia i picia, ale przede wszystkim miłości: tej, którą otrzymuje i tej, którą daje. Zaznaczył, że bez miłości życie staje się puste. To ona sprawia, że rodzice troszczą się o dzieci, a dzieci pamiętają o rodzicach. To miłość nadaje sens pracy, rodzinie, przyjaźni. Biskup Ordynariusz podkreślił, jak bardzo każdy człowiek potrzebuje nie tylko wiedzieć, że ma serce, ale czuć obecność serca drugiego. Dlatego też Kościół wskazuje wiernym Serce Jezusa – otwarte, zranione, bijące miłością.
Można w życiu zrezygnować ze wszystkiego, ale nie z miłości, bo wówczas cóż nam pozostanie pod koniec naszego życia – mówił Pasterz Diecezji.
Źródło miłości – Najświętsze Serce Jezusa
Nie jesteśmy skazani na pustkę. W sercu Jezusa odnajdujemy nieskończoną miłość, współczucie i troskę. Jego serce jest odpowiedzią na ludzką samotność i źródłem uzdrowienia dla zranionego świata. Papież Franciszek przypominał, że nabożeństwo do Serca Jezusowego otwiera nas na tajemnicę Bożej i ludzkiej miłości – tej, która leczy, odnawia i uzdalnia do miłowania innych. Serce Boga w Biblii jest poruszane litością, wzruszeniem, gniewem na zło, smutkiem, a jednocześnie nieskończoną miłością wobec człowieka. Jego serce to miejsce, z którego płynie miłosierdzie, współczucie, łaska i przebaczenie.
W sercu Jezusa jest przeogromna moc miłowania, która jest nadzieją dla wszystkich ludzi, dla nas – podkreślił bp Andrzej Jeż.
Wspólnota parafialna – miejsce relacji i bliskości
Bp Andrzej Jeż zwrócił uwagę, że tam, gdzie parafia jest mała, tam więcej jest osobistych relacji. Zdarza się, że w wielkich miastach wierni znają księdza tylko z transmisji lub urzędu, natomiast w mniejszych parafiach wspólnota bywa bardziej zżyta. To właśnie tu, w parafii, człowiek uczy się modlitwy, wiary, przeżywa sakramenty, doświadcza troski i bliskości. Pasterz Diecezji przypomniał, że wielu ludzi ocenia Kościół przez pryzmat lokalnej wspólnoty, dlatego tak ważne jest, aby ta wspólnota była miejscem miłości, służby, pomocy i pokoju.
Wspólnotę tworzą więzi, poczucie przynależności, otwartość na relacje, codzienna życzliwość i wzajemna pomoc (…) Adorując Najświętsze Serce naszego Pana, módlmy się o łaskę trwania w Bożej miłości, o dar szczerej i bezinteresownej miłości w naszej wspólnocie parafialnej. Niech w ten sposób nasze serca upodabniają się do Jezusowego serca. Amen.– dodał Biskup Tarnowski.
Na zakończenie Ksiądz Biskup wyraził wdzięczność wszystkim, którzy przez dziesięciolecia budowali i wspierali parafię – modlitwą, pracą, ofiarą. Podziękował za wspólne działania z poprzednim i obecnym proboszczem, a także za inicjatywy upamiętniające historię wspólnoty, jak np. tablice rocznicowe.