26 marca do parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Grabnie wprowadzono relikwie bł. Rodziny Ulmów. Uroczystościom przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż. Poświęcone zostały także nowe witraże przedstawiające sceny z życia Maryi wg. Protoewangelii.
Rodzina, życie i pamięć – nauka płynąca z historii błogosławionej rodziny Ulmów
Historia Rodziny Ulmów porusza serca i inspiruje do refleksji nad wartością życia, rodziny i poświęcenia. Obraz przygotowany na ich beatyfikację bazuje na zdjęciu wykonanym przez samego Józefa Ulmę. Widzimy na nim rodzinę na tle letniego pejzażu Markowej – dom, pasiekę, sad. Wszystko to oddaje prostotę i piękno ich codziennego życia, w którym miłość, troska i wzajemna opieka były fundamentem. Józef i Wiktoria Ulmowie przekazali życie siedmiorgu dzieciom. Każde z nich było przyjęte z miłością, jako bezcenny dar. Byli oni ludźmi otwartymi na drugiego człowieka. Ich heroiczna decyzja o ukrywaniu Żydów podczas niemieckiej okupacji była świadectwem miłości wykraczającej poza krąg najbliższych.
W tej rodzinie życie rozkwita w całej pełni, a każde dziecko jest przyjmowane z miłością, jako dar wzbogacający życie rodziny – powiedział Biskup Ordynariusz.
Rodzina – szkoła miłości i odpowiedzialności
Rodzina Ulmów jest wzorem miłości małżeńskiej i rodzinnej. W ich życiu codziennym widać było wzajemne wsparcie i współodpowiedzialność. Patrząc na tę wspaniałą postawę, dzisiaj trzeba na nowo odkryć piękno miłości sakramentalnej, gotowej na trud i wyrzeczenia. Młodzi ludzie muszą widzieć w swoich rodzinach wzór autentycznej, głębokiej relacji, która przetrwa każdą próbę.
Dlatego potrzebujemy na nowo wejścia w źródło tej miłości, która płynie z Boga, która ujawniła swoją miłość do końca w tajemnicy śmierci Chrystusa na krzyżu (…) Kochani siostry i bracia, trzeba wspierać życie, trzeba przede wszystkim na nowo odkryć piękno swojego życia, niezależnie od czasów, w których żyjemy. – podkreślił bp Andrzej Jeż.
Dar życia
Każde ludzkie życie jest darem i powinno być chronione od poczęcia do naturalnej śmierci. Historia błogosławionej rodziny Ulmów przypomina nam, że miłość i ofiara są fundamentem prawdziwej wartości człowieka. Ich męczeństwo i odwaga pokazują, że prawdziwe chrześcijaństwo to nie tylko deklaracje, ale przede wszystkim czyny.
I ważne jest, abyśmy odkryli wartość każdego ludzkiego życia, które pojawia się na ziemi. (…) W ludzkich więzach miłości błogosławionej rodziny Ulmów spełniły się słowa zapisane przez świętego Jana. ,,Nikt nigdy Boga nie oglądał. Jeżeli miłujemy się wzajemnie, Bóg trwa w nas i miłość ku Niemu jest w nas doskonała – dodał Biskup Ordynariusz.
Niech świadectwo Rodziny Ulmów inspiruje nas do odważnego życia w prawdzie, do obrony życia i budowania rodzin opartych na miłości i wzajemnej odpowiedzialności. Bo gdy miłujemy się wzajemnie, Bóg trwa w nas.