22 marca w Bazylice Katedralnej poświęcono Sztandar Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych. Uroczystość rozpoczęto Mszą Świętą pod przewodnictwem bp. Andrzeja Jeża.
Prawdziwe szczęście
Dla każdego człowieka szczęście jest czymś innym. Jedni uważają, że bycie szczęśliwym, to życie w dobrobycie, zdrowie, beztroska czy wygoda. Jednak pomimo posiadania tych elementów, takich właśnie możliwości, sporo ludzi zmaga się ze smutkiem czy wypaleniem. Jak więc określić szczęście? Z pomocą przychodzi nam Chrystus, który uczy nas relacji. Pokazuje ich wartość w życiu, pokazuje, że bycie w łączności z drugim człowiekiem jest w stanie dać nam prawdziwą, głęboką radość, a w chwilach trudnych, pomóc odzyskać, to co utracone.
Bycie z chorym jako powołanie
Osoby, które na co dzień towarzyszą chorym są w stanie zrozumieć czym jest prawdziwe szczęście, ponieważ to oni bardzo często widzą ludzkie cierpienie i jednocześnie są wsparciem, dla tych, którzy utracili już radość. Błogosławiona Hanna Chrzanowska – patronka pielęgniarek, w swojej pracy zawsze starała się patrzeć nie tylko na chorobę człowieka, ale przede wszystkim na niego samego, na uczucia, lęki, doświadczenia. Dlatego tak wartościowa jest obecność pielęgniarek, położnych, lekarzy, którzy opiekują się cierpiącymi z troską i zrozumieniem. I takie właśnie podejście jest czymś prawdziwym, co pomaga w drodze do zdrowia, jest powołaniem.
Piękna polska tradycja uczy nas patrzeć na działalność lekarzy, pielęgniarek, położnych nie tylko jako na zawód, ale raczej, a może przede wszystkim jako na powołanie. Trzeba podtrzymywać tę cenną tradycję, gdyż bardzo pomaga ona podchodzić do chorego, cierpiącego czy potrzebującego pomocy, właśnie z odpowiednim wyczuciem – powiedział bp Andrzej Jeż.
Wiara jako siła
Wspomniana wcześniej Błogosławiona Hanna Chrzanowska bardzo często podkreślała, jak cenną wartością jest wiara w życiu pielęgniarki. Stanowi ona siłę, która pomaga dostrzec nadzieję tam, gdzie jej brakuje i odnaleźć sens w cierpieniu. Patrząc na Chrystusa widziała w nim człowieka, który doświadczył niewyobrażalnego cierpienia, ale tym samym stał się źródłem życia.
Błogosławiona Hanna Chrzanowska we wskazaniach etycznych pisała, jeżeli jesteś pielęgniarką katoliczką, to masz powołanie od Boga. Szukając odpowiedzi na pytanie o sens cierpienia, znajdowała ją Jezusie Chrystusie w Jego krzyżu i to również prowadziło ją poprzez człowieka do Chrystusa – powiedział Biskup Ordynariusz.
Wdzięczność dla tych, którzy towarzyszą chorym
Praca pielęgniarek i położonych to wyzwanie oraz trud. Nie da się określić jak cenna jest ich pomoc, jednak składamy ogromne podziękowania, za każdą chwilę podarowaną cierpiącemu człowiekowi, za empatię, za bycie opiekunem.
Doświadczając niemocy i bezradności, tak bardzo ceni się pomocną dłoń, życzliwe podejście, sumienne i profesjonalne zajęcie się pacjentem. Życzeniami dla was niech będą słowa św. Pawła: ,,Cokolwiek czynicie z serca wykonujcie dla Pana, a nie dla ludzi, świadomi, że od Pana otrzymacie dziedzictwo wiekuiste jako zapłatę. Służcie Chrystusowi jako Panu’’. Służcie każdemu choremu jak Chrystusowi, który mówi o sobie: ,,Byłem chory, a przyszliście do mnie’’. Niech waszej codziennej pracy towarzyszą radość, pokój, nadzieja oraz poczucie spełnienia i wdzięczności ludzi – przekazał Pasterz Diecezji.