Aktualności

Tydzień naprawdę Wielki

Aktualności

Wielki Tydzień objawia nam ostatnie dni ziemskiego życia Jezusa: Jego wjazd do Jerozolimy, ostatnie nauczanie, zdradę, zaparcie, ustanowienie Eucharystii, mękę, śmierć… i w końcu zwycięstwo zmartwychwstania. To dni, które zmieniły historię świata. Dni, które zmieniają nas.

Rozpoczynamy ten tydzień Niedzielą Palmową, gdzie radosne „Hosanna” miesza się z bolesnym „Ukrzyżuj Go!”. Potem przechodzimy przez trzy ciche dni skupienia – Wielki Poniedziałek, Wtorek i Środę – aż do Triduum Paschalnego, czyli świętych dni, które prowadzą nas do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.

Jak czytamy w Dyrektorium o pobożności ludowej:

„W Wielkim Tygodniu Kościół sprawuje zbawcze misteria dokonane przez Chrystusa, poczynając od Jego mesjańskiego wjazdu do Jerozolimy” (nr 138).

Niedziela Palmowa — brama do tajemnicy

Za nami procesje, śpiew „Hosanna Synowi Dawidowemu!”, poświęcenie palm i opis Męki Pańskiej. Palmę, którą zabraliśmy do domu należy umieścić w widocznym miejscu - jako znak, że ten dom należy do Chrystusa.

Trzy dni ciszy — Wielki Poniedziałek, Wtorek i Środa

Poniedziałek, Wtorek, Środa są również Wielkimi dniami. Choć nie mają one specjalnie rozbudowanej liturgii, to są bardzo ważne. Prowadzą nas krok po kroku do Triduum. W Ewangeliach słyszymy o namaszczeniu Jezusa w Betanii, o zapowiedzi zdrady Judasza i zaparciu się Piotra.

Dawniej chrześcijanie gromadzili się w kościołach na nocnych modlitwach. Dziś możemy zrobić to samo — choćby zapalając świecę, wspólnie czytając Ewangelię, modląc się wieczorem z dziećmi. To prosty sposób, by uczynić z naszych domów małą Betanię – miejsce czułej obecności Jezusa.

Ku nocy paschalnej

Wielki Tydzień to nie czas żałoby. Jak pisał Pius Parsch: „Nie powinniśmy cierpień Pana oddzielać od Jego zmartwychwstania, ale raczej widzieć w nich drogę do zwycięstwa”.

Krzyż i pusty grób są częścią tej samej opowieści. Wielki Tydzień to czas, w którym Kościół żyje swoim najgłębszym rytmem. To także czas dla nas: dla rodzin, dla dzieci, dla samotnych, dla zapracowanych. Czas, by otworzyć serce i spotkać Żywego Boga.

Jak przeżyć Wielki Tydzień?

Po pierwsze: nie śpiesz się. Jeśli nie możesz uczestniczyć we Mszy Świętej - powoli przecztaj fragment Ewangelii z danego dnia. Po drugie, warto zatrzymać się na chwilę razem z domownikami - nawet jeśli byłoby to tylko 5 minut z rodziną, wspólna modlitwa ma wielką siłę. Po trzecie, zaplanuj Triduum. Sprawdź godziny nabożeństw. Zrób miejsce na Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wigilię Paschalną. To serce roku liturgicznego – nie przegap tego. Przede wszystkim - bądź w stanie łaski uświęcającej. To czas na dobrą spowiedź - im wcześniej do niej przystąpisz, tym lepiej.