Aktualności

ks. Krzysztof Fejkiel

Triduum Paschalne — trzy czy cztery dni?

Aktualności

Triduum Paschalne zaczyna się w Wielki Czwartek, a kończy w Niedzielę Zmartwychwstania. Jeśli spojrzeć na kalendarz, wychodzą cztery dni. A przecież Kościół nazywa ten czas Triduum – od łacińskiego tri (trzy) i dies (dzień). Jak to więc rozumieć?

W dokumentach liturgicznych znajdziemy prostą odpowiedź: Triduum Paschalne rozpoczyna się Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek wieczorem, a kończy się nieszporami w Niedzielę Zmartwychwstania. To trzy święte dni, które tworzą jedno wielkie misterium – przejście Chrystusa przez śmierć do życia, i razem z Nim: nasze przejście od grzechu do łaski.

Aby to dobrze zrozumieć, trzeba pamiętać, że w czasie Triduum Paschalnego Kościół – wzorem Biblii i tradycji żydowskiej – liczy dzień od wieczora do wieczora, a nie od północy. Dlatego każda doba liturgiczna w tym czasie zaczyna się po zachodzie słońca i kończy następnego wieczoru.

I dzień – Misterium Chrystusa ukrzyżowanego

Od wieczora Wielkiego Czwartku do wieczora Wielkiego Piątku

Rozpoczynamy od Mszy Wieczerzy Pańskiej, w której wspominamy Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa. Potem trwamy z Jezusem w godzinach nocnego czuwania.

W Wielki Piątek nie sprawuje się Mszy – to dzień Liturgii Męki Pańskiej, adoracji Krzyża i modlitwy przy Ukrzyżowanym. To dzień ofiary i miłości aż do końca.

II dzień – Misterium Chrystusa pogrzebanego

Od wieczora Wielkiego Piątku do wieczora Wielkiej Soboty

To dzień największej ciszy. Jezus spoczywa w grobie. Kościół nie sprawuje żadnych sakramentów – trwa adoracja przy Bożym Grobie. To czas milczenia i oczekiwania.

III dzień – Misterium Chrystusa zmartwychwstałego

Od sobotniego wieczoru do wieczora Niedzieli Zmartwychwstania

Po zapadnięciu zmroku w sobotę rozpoczyna się Wigilia Paschalna – najważniejsza liturgia w roku. To noc światła, chrztu i odnowy życia.

Radość Zmartwychwstanie rozbrzmiewa w nocy i jest uroczyście celebrowana przez całą Niedzielę Wielkanocną. To dzień zwycięstwa. Dzień nowego stworzenia.

Jedno misterium – jedna Pascha

Choć Triduum rozpisane jest na trzy dni, tworzy jedno misterium: Chrystus ukrzyżowany – pogrzebany – zmartwychwstały. To nie trzy osobne wydarzenia, ale jedna Pascha, jedna droga przez śmierć do życia.

Nie przechodźmy przez Triduum jak przez kolejne punkty programu. Wejdźmy w nie sercem: przez liturgię, modlitwę, milczenie, obecność. Bo jeśli Triduum zmieniło bieg historii świata, to może zmienić też historię twojego domu.