Aktualności

Papież Franciszek o świadectwie męczenników jako znaku nadziei przed 110. rocznicą męczeńskiej śmierci bł. Karoliny Kózkówny

Fot. (VATICAN MEDIA Divisione Foto), Źródło: https://www.vaticannews.va/pl/...

Papież Franciszek spotkał się z uczestnikami konferencji naukowej zorganizowanej przez Dykasterię Spraw Kanonizacyjnych, która odbyła się w dniach 11–14 listopada w Instytucie Patrystycznym Augustinianum w Rzymie. Podczas spotkania Ojciec Święty mówił o męczeństwie jako najdoskonalszym świadectwie chrześcijańskiej miłości i nadziei.

W nawiązaniu do tematu konferencji – słów z Ewangelii św. Jana: „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich” (J 15, 13) – Papież podkreślił, że oddanie życia z miłości jest najgłębszym wyrazem chrześcijańskiego powołania. Przypomniał również, że życie Chrystusa, ofiarowane na krzyżu, jest źródłem siły i zbawienia dla wierzących.

Podczas audiencji Papież Franciszek rozmawiał z kapłanem diecezji tarnowskiej, ks. Łukaszem Niepsujem, przewodniczącym Diecezjalnej Komisji ds. Pamięci i Kultu Świętych oraz postulatorem w procesie kanonizacji bł. Karoliny Kózkówny, który opowiedział Ojcu Świętemu o osobie błogosławionej męczennicy i patronki młodzieży. Ks. Niepsuj zwrócił uwagę na wyjątkowość tej rozmowy, która odbyła się na kilka dni przed 110. rocznicą męczeńskiej śmierci bł. Karoliny, przypadającej 18 listopada. Papież z uwagą wysłuchał świadectwa o życiu młodej męczennicy, która oddała swoje życie w obronie wiary i godności. Jej postawa jest dziś nadal inspiracją dla wiernych na całym świecie, a szczególnie dla młodzieży. Ojciec Święty udzielił także Swojego błogosławieństwa wszystkim pielgrzymom, którzy będą uczestniczyć w uroczystościach rocznicowych w Zabawie.

Papież Franciszek przypomniał także o nowej drodze do beatyfikacji i kanonizacji określonej w liście apostolskim Maiorem hac dilectionem. Chodzi o osoby, które – ożywione miłością Chrystusa – dobrowolnie ofiarowały swoje życie, godząc się na pewną śmierć. Papież podkreślił, że taka ofiara, nawet jeśli nie ma wyraźnego prześladowcy, ukazuje piękno życia chrześcijańskiego jako daru pełnego miłości, podobnego do ofiary Chrystusa na krzyżu. Warto podkreślić, że w czasie konferencji, w swoim przedłożeniu, abp Fabio Fabene, sekretarz Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, posłużył się m.in. przykładem osoby Sługi Bożego ks. Jana Czuby, tarnowskiego misjonarza, zamordowanego w 1998 roku w Republice Konga, którego proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym został przed miesiącem otwarty przez Biskupa Tarnowskiego Andrzeja Jeża.

Spotkanie zakończyło się błogosławieństwem Papieża dla uczestników konferencji i wszystkich zaangażowanych w dzieło promowania świętości i pamięci o świadkach wiary.