Aktualności

Odpust ku czci św. Tomasza z Akwinu w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie

7 marca Tarnowskie Seminarium obchodziło odpust ku czci św. Tomasza z Akwinu. Z tej okazji celebrowano uroczystą Mszę Święta, której przewodniczył ks. prałat dr Leszek Rojowski, proboszcz parafii św. Pawła Apostoła w Bochni.

Teologia połączona z prostotą wiary

Ten dzień był wyjątkowy dla całej wspólnoty seminaryjnej. Podczas homilii szczególnie zwrócono uwagę na ważność teologii, ale przede wszystkim jej połączenie z podążaniem za wiarą. Postać Tomasza z Akwinu jest wspaniałym przykładem takiej postawy. To z jego nauk i doświadczenia wypływa bogactwo, z którego korzystały pokolenia i korzystają do dzisiaj. Jego prostota wiary, zaufanie Jezusowi, ciężka praca, nauka i Błogosławieństwo są czymś, dzięki czemu powstał tak wielki dorobek teologiczny. Należy nieustannie do tego wracać. To jego osoby, która przypomina nam, by czerpać z nauki, która łączy się z wiarą.

Trzeba się uczyć teologii. Trzeba do niej wracać, ale bez szkoły najmniejszej dla wiary i pobożności. Przy samym studiowaniu teologicznym, niekoniecznie staję się bardziej wierzący. Ale jeśli ktoś studiuje i uprawia teologię, to musi mieć wiarę – powiedział ks. prałat dr Leszek Rojowski.

Autorytet dla wielu

Po Eucharystii ks. prof. dr hab. Przemysław Artemiuk poprowadził wykład dotyczący postaci św. Tomasza. Powiedział on, dlaczego należy wracać do nauk Świętego, nawiązując do czterech teologicznych autorytetów: papieża Benedykta XVI, biskupa Roberta Barrona, ojca Jacka Salija oraz marksistowskiego i postmarksistowskiego filozofa Leszka Kołakowskiego, który także zajmował się świętym Tomaszem.

Kim był Święty z Akwinu?

Św. Tomasz z Akwinu urodził się na zamku Roccasecca niedaleko Akwinu w 1225 r. a zmarł 7 marca 1274 r. Kiedy miał 5 lat oddano go do benedyktynów na Monte Cassino, gdzie miał się najpierw kształcić, a z czasem osiągnąć stanowisko opata. Wybrał on jednak inną drogę i ostatecznie wstąpił do kaznodziejskiego zgromadzenia dominikanów. Jego największe filozoficzne dzieła to „Summa przeciw poganom” i wielotomowa, niedokończona „Summa teologii”. Ponadto wprowadził do myśli chrześcijańskiej filozofię Arystotelesa oraz przedstawił jej wartość. Św. Tomasz patronuje wszystkim uniwersytetom i szkołom katolickim.

Bracia z II roku Seminarium zaprezentowali również spektakl, którego hasłem przewodnim była, związana z Rokiem Jubileuszowym, nadzieja. Na zakończenie uroczystości swoje słowo wygłosił bp. Andrzej Jeż.