Aktualności

ks. Krzysztof Fejkiel

O jakiego papieża modli się Kościół?

Aktualności

Rozpoczynamy wyjątkowy czas w życiu Kościoła. Po śmierci papieża Franciszka Kościół pozostaje bez następcy św. Piotra. Trwa sede vacante – czas, gdy Stolica Apostolska jest wolna, a dzisiaj rozpoczyna się czas konklawe. Na całym świecie wierni, i nie tylko, zadają sobie pytanie: kto będzie nowym papieżem? Jaki powinien być? Mnożą się głosy, oczekiwania, komentarze. Ale zanim zaczniemy rozmyślać o imionach, poglądach czy stylu przyszłego papieża – posłuchajmy, co mówi sama liturgia. Bo ona uczy nas, jak się modlić w takim czasie. I uczy nas również, o jakiego papieża prosić.

Kiedy można sprawować Mszę o wybór papieża?

W Mszale istnieje specjalny formularz: Msza święta o wybór papieża lub biskupa. Może być sprawowana w dniach powszednich, z wyłączeniem uroczystości, niedziel Adwentu, Wielkiego Postu i Okresu Wielkanocnego, Środy Popielcowej, Wielkiego Tygodnia, Oktawy Wielkanocnej i Wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych. Do jej odprawienia poza tymi dniami potrzeba zgody biskupa diecezjalnego. Kapłan może użyć tekstów przewidzianych w mszale, a kolor szat pozostaje zgodny z kolorem danego dnia. Czytania można dobrać ze zbioru przewidzianego na tę Mszę – mówią one o pasterzu, którego Bóg powołuje, by prowadził lud według Jego serca.

O jakiego papieża się modlimy?

Formularze liturgiczne nie mówią nic o narodowości, języku ani stylu przyszłego papieża. Ale mówią bardzo wiele o jego sercu. Kolekta (modlitwa na początku Mszy) prosi Boga, aby dał Kościołowi pasterza, który będzie się „Tobie podobał przez święte życie” i „poprowadzi nas drogą zbawienia”. Modlitwa nad darami wyraża pragnienie, by nowy papież był „według Twego serca”. A modlitwa po Komunii – by głosił Ewangelię i swoim przykładem umacniał wierzących. Liturgia nie kreśli politycznego profilu. Nie wskazuje na konkretne cechy charakteru. Mówi jasno: papież ma być święty, wierny, pełen Ducha Prawdy i gotowy służyć. Ma być pasterzem, nie menedżerem. Ojcem, nie strategiem. Człowiekiem modlitwy i Ewangelii, który potrafi – jak mówi Ewangelia – „przynosić owoc i by trwał ten owoc”.

Jak się modlić?

W modlitwie wiernych warto dodać jedno lub dwa wezwania:

  • Módlmy się za zmarłego papieża Franciszka – aby Dobry Pasterz przyjął go do chwały nieba.
  • Módlmy się o światło Ducha Świętego dla kardynałów – niech wybiorą papieża według serca Bożego.
  • Módlmy się za cały Kościół – by ten czas oczekiwania umacniał nas w jedności i wierze.

Warto te intencje dodawać również do naszych codziennych modlitw, np. w modlitwie różańcowej.