Aktualności

Posynodlane inicjatywy liturgiczne w Roku Jubileuszowym

Aktualności

V Synod Diecezji Tarnowskiej był czasem wielu konkretnych działań, ale również okazją do pobudzenia wiary i wsłuchania się w Ducha Świętego. By wciąż móc się rozwijać i nieustanie zbliżać do Jezusa Chrystusa, Diecezjalna Komisja liturgiczna przygotowała kilka inicjatyw liturgicznych, które mają nam w tym pomóc. Dlaczego liturgia? Ponieważ to w niej, jest obecny „Ten, który jest”, Ten, który działa cuda mocą Swej miłości i Swej uświęcającej łaski. Liturgia sprawia, że „jednocząc się ze wszystkimi chórami aniołów i świętych w niebie” gromadzimy się w „jednym, świętym, powszechnym i apostolskim Kościele”. Stąd też zbliżające się wydarzenia, przygotowane są ze szczególną starannością, aby pomogły odkryć to, co w liturgii jest niezmienne, czyli to, co pochodzi z prawa Bożego.

Oto inicjatywy przygotowane w naszej diecezji:

KURS DLA MUZYKÓW WYKONUJĄCYCH ŚPIEWY I MUZYKĘ INSTRUMENTALNĄ W CZASIE OBRZĘDÓW SAKRAMENTU MAŁŻEŃSTWA I POGRZEBOWYCH

Kurs ten będzie miał formę weekendowego (1-dniowego) zjazdu w WSD w Tarnowie. Nie będą to lekcje grania czy śpiewania, ale sposobu posługi muzyków i ich kompatybilności z teologią i mistagogią obrzędów liturgicznych, co pozwoli na właściwy dobór utworów. Po ukończeniu takiego kursu każdy uczestnik otrzyma dokument pozwalający mu podejmowanie posługi muzycznej w liturgii w naszej diecezji w porozumieniu z miejscowym proboszczem i organistą.

Przedmiotem wykładów i ćwiczeń w czasie kursu będą następujące zagadnienia:

- natura i rola muzyki w liturgii,

- wybrane elementy teologii muzyki,

- obrzędy mszalne sakramentu małżeństwa, liturgii pogrzebowej (ich teologia i mistagogia),

- instrumentarium dopuszczone do używania w czasie liturgii,

- podstawowe formy i gatunki muzyki liturgicznej,

- przykładowy repertuar muzyki liturgicznej w wymienionych powyżej celebracjach (wokalnej, organowej, na innych instrumentach solowych dopuszczonych do liturgii).

WARSZTATY DLA PSAŁTERZYSTÓW

Warsztaty kierowane są do uzdolnionych muzycznie ceremoniarzy i dziewcząt z DSM-u, a także do ludzi młodych i dorosłych (pełnoletnich) z różnych grup: Kościoła Domowego, Nowej Ewangelizacji, Ruchu Światło-Życie i in. oraz spoza nich). Warsztaty dla psałterzystów będą miały formę sobotniego zjazdu w WSD w Tarnowie.

Zajęcia będą obejmować następujące zagadnienia i umiejętności:

- miejsce i rola śpiewów w Liturgii Słowa (psalm responsoryjny, śpiew przed Ewangelią
i sekwencje),

- sposób i miejsce wykonywania psalmu responsoryjnego,

- nauka podstawowych elementów solfeżu i emisji głosu,

- tony psalmowe (ich struktura i układ),

- struktura tekstów psalmów responsoryjnych,

- zasady podkładania tekstów psalmów pod odpowiednie melodie – zgodność strukturalna,

- repertuar melodii psalmów responsoryjnych na cały rok liturgiczny.

WYKŁADY O LITURGII DLA KSIĘŻY

Wykłady mają na celu nie tylko przypomnienie fundamentalnych zasad celebracji, ale także uwrażliwienie na piękno i głębię liturgii, która jest przestrzenią działania Boga.

Szczególna uwaga ma zostać poświęcona tematowi ars celebrandi, czyli sztuce sprawowania liturgii w sposób godny, pełen szacunku i piękna. Zwracana ma być również uwaga na problem pośpiechu podczas celebracji, który prowadzi do zaniedbań, takich jak brak chwil ciszy, niedbałe wypowiadanie modlitw czy niewłaściwe traktowanie paramentów i ksiąg liturgicznych.

Treści wykładów objąć mają również temat przygotowania do celebracji – czy należy polegać na rzetelnym przygotowaniu, czy też pozostawić przestrzeń na spontaniczność. Ukazana zostanie właściwa równowaga między praktycznym podejściem do liturgii a tendencją do nadmiaru i przesadnego rozbudowywania obrzędów. Ważnym aspektem ma być także kwestia śpiewu liturgicznego – jak dobierać pieśni, by były zgodne z duchem liturgii i pomagały wiernym w modlitwie.

Podjęta zostanie refleksja nad granicą między autentycznym udziałem wiernych a wprowadzaniem do liturgii treści, które ją zniekształcają, takich jak akademie, przemówienia czy postawa nadmiernej autopromocji.

Wszystkie te i inne zagadnienia mają służyć pogłębieniu rozumienia liturgii oraz jej lepszemu sprawowaniu, tak by wierni mogli doświadczać jej pełni i mocy.