Aktualności

MAMY PAPIEŻA! CO ZMIENIA SIĘ W LITURGII?

Aktualności

Habemus Papam! Wybrano 267. papieża Kościoła katolickiego. I choć jego pontyfikat dopiero się zaczyna, pewne zmiany w życiu Kościoła dzieją się od razu, a zaczyna się od... liturgii. Nie chodzi oczywiście o nowe przepisy, ale o konkretne znaki widzialnej jedności Kościoła.

1. Imię papieża – znak jedności

Nowy papież obejmuje swój urząd w chwili, gdy – po wyborze przez konklawe – wypowie jedno proste słowo: „przyjmuję”. Tak uczy Kościół i tak stanowi prawo. Kanon 332 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego mówi wyraźnie: „Pełną i najwyższą władzę w Kościele otrzymuje Biskup Rzymu przez zgodny z prawem i przyjęty przez niego wybór wraz z konsekracją biskupią”. Jeśli wybrany jest już biskupem – a tak jest niemal zawsze – staje się papieżem w tej samej chwili. Bez potrzeby żadnych dodatkowych gestów. Od tego momentu ma pełnię władzy w Kościele – jako biskup Rzymu i następca św. Piotra.

Ta zmiana bardzo szybko staje się widoczna w liturgii. Imię nowego papieża od razu zostaje włączone do Modlitwy Eucharystycznej – obok imienia biskupa miejsca. kapłan, modląc się za papieża i biskupa, nie tylko oddaje modli się wstawienniczo za nich, ale przede wszystkim potwierdza autentyczność celebracji. To znaczy: jeśli kapłan celebruje Eucharystię, ale nie czyni tego w jedności z papieżem i biskupem – nie działa w imieniu Kościoła. Dlatego właśnie imię papieża – imię konkretnego człowieka – staje się wyrazistym znakiem, że Kościół trwa w jedności z Piotrem.

2. Msza za papieża

Po wyborze można – i warto – odprawić Mszę za nowego papieża. Choć formularz przewiduje ją zwłaszcza w rocznicę wyboru, nic nie stoi na przeszkodzie, by posłużyć się nim w najbliższych dniach po konklawe. Treść tych modlitw jest zarazem prosta i głęboka: prośba dla papieża o wierność Ewangelii, o jego mądrość, o jedność całego Kościoła wokół Piotra naszych czasów.

Przykładowe wezwania do modlitwy wiernych mogą brzmieć:

  • Módlmy się za naszego nowego papieża, aby był pasterzem według Serca Bożego.
  • Módlmy się, aby Duch Święty oświecał go we wszystkich decyzjach.
  • Módlmy się za cały Kościół, aby w jedności z papieżem głosił Ewangelię światu.
  • Módlmy się za nas samych, byśmy wspierali Ojca Świętego modlitwą i posłuszeństwem.

Jeśli tylko nie przeszkadzają przepisy kalendarza liturgicznego (jak np. niedziele Okresu Wielkanocnego czy Uroczystości) można celebrować Mszę Świętą z tego formularza.

3. Papież w naszej codziennej modlitwie

Kościół uczy, że każdy wierny może – i powinien – modlić się za swojego pasterza, nawet bez specjalnych okazji. Zwykle to co najprostsze jest również najlepsze: krótka, a regularna modlitwa: Zdrowaś Maryjo, jeden dziesiątek różańca, czy stara modlitwa z dnia koronacji papieskiej:

Boże, Pasterzu i Władco wszystkich wiernych,
wejrzyj łaskawie na swojego sługę,
którego ustanowiłeś pasterzem swojego Kościoła.
Spraw, prosimy, aby słowem i przykładem
prowadził powierzoną mu owczarnię
do życia wiecznego.
Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.