Aktualności

Ewa Biedroń - RDN Małopolska

Kongres 'Droga do domu”. Co zrobić, gdy dzieci odchodzą z Kościoła?

Rodzice, których dzieci odchodzą od wiary i Kościoła są w gronie uczestników Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji. Jak mówią, przyjechali po nadzieję.

Kongres do niedzieli odbywa się w auli Akademii Tarnowskiej. Są wykłady, świadectwa i modlitwa. W wydarzeniu bierze udział 350 osób z całej Polski. Jedno z małżeństw przyjechało z Lublina.

– Jesteśmy rodzicami, których dzieci odchodzą z Kościoła. Mają 15 i 17 lat. Duży wpływ ma grupa rówieśnicza, ale pandemia też zrobiła swoje. – Teraz chodzą do kościoła w święta, na pogrzeby, śluby. Modlimy się za dzieci, żeby znalazły drogę do Pana Boga. – mówi małżeństwo.

Aldona i Artur Wiśniewscy z diecezji płockiej przyjechali na kongres, bo jak mówią temat jest ważny i delikatny.

– Mamy pięcioro dorosłych dzieci, dwóch synów poszukuje, są poza Kościołem. Mamy dużo znajomych, którzy chodzą na pielgrzymki, są we wspólnotach, a ich dzieci też są poza Kościołem. Bardzo dobrze, że jest zorganizowany taki kongres. – Nasza rodzina nie straciła więzi, kochamy się. Rozmawiamy, szukamy odpowiedzi na tematy związane z wiarą. Próbujemy ich zrozumieć, a synowie nas i naszą troskę.

Bp Artur Ważny przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji podkreśla, że rodzice nie powinni tracić więzi z dziećmi.

– Siła jest w modlitwie, w jedności rodziców, w tym co Kościół może stworzyć. My się zastanawiamy co możemy zrobić dla tego świata. Kurs Alpha jest takim narzędziem, gdzie młodzi próbują się odnaleźć. Niedawno w Sosnowcu było spotkanie “Strefa Młodych Festiwal”, które przygotowali młodzi jako odpowiedź na skandale, które się dokonały. To nas zaskoczyło, że sala na adorację Najświętszego Sakramentu była za mała, nie pomieściła młodzieży.

Badania socjologiczne pokazują, że 80 procent odchodzących od wiary to młodzi dorośli przed ukończeniem 23 lat, którzy są rozczarowani lub zgorszeni Kościołem, zobojętnieni na problemy religijne czy u których występuje praktyczna, egzystencjalna niezgoda na nauczanie moralne Kościoła m.in. dotyczące seksualności.

Teolog Agata Rujner wykładowca Akademii Katolickiej w Warszawie wygłosiła (o 11.00) wykład “Współczesna niezgoda młodych na nauczanie moralne Kościoła”.

– Myślę, że to co może być kłopotem to sposób przekazywania tego nauczania. To, że dzisiaj wielu młodych i nie tylko, nie rozumie dlaczego i po co stosować się do tych zasad. Często sposób przekazu ogranicza się do mówienia tego czego nie wolno i do straszenia.

Ks. Krzysztof Porosło duszpasterz akademicki przy kolegiacie św. Anny w Krakowie i koordynator kongresu mówi, że czas studiów to często dla młodych pożegnanie z Kościołem.

– Statystyki są tu bardzo brutalne mówiące, że to właśnie wejście w życie studenckie jest najczęściej tym momentem pozostawienia wiary. Dlatego potrzebujemy wspólnot akademickich, żeby dać im miejsce, gdzie będą mieli możliwość doświadczenia Pana Boga. Czasami droga powrotu dokonuje się przez doświadczenie jakiegoś “rozbicia” się w życiu i głębokiego poranienia i to odbicie od dna, czasami moralnych doświadczeń sprawia, że młodzi szukają ratunku, a czasami miejscem, gdzie mogą być na nowo ewangelizowani są ich rodzinne domy.

Gościem inauguracji kongresu był ksiądz James Mallon z Kanady. Proboszcz parafii Matki Bożej z Guadalupe w Dartmouth w Nowej Szkocji i założyciel projektu duszpasterskiego Divine Renovation (Boża Renowacja/Odnowa) zachęcał, aby nie czekać, ale już teraz zmieniać metody pracy duszpasterskiej.

– Przybywam z waszej przyszłości. W Kanadzie coraz mniej ludzi chodzi do kościoła, mało jest ślubów kościelnych, w społeczeństwie jest ogólne postrzeganie, że katolicy robią więcej złych rzeczy, niż dobrych. Nie czekajcie na ten moment u was. Musicie teraz zmieniać metody pracy w parafiach. – zachęcał duchowny.

Kapłan mówił także o pozytywnych tendencjach, przedstawił wyniki badań w grupie młodych ludzi urodzonych w latach 1997 – 2012. Wynika z nich, że większość, bo 77%. wierzy w Boga, a 74% chce wzrastać duchowo.

– Młodzi mówili, że szukają wewnętrznego spokoju, nadziei, przebaczenia, uzdrowienia. Więc pomimo tsunami sekularyzacji wiele jest ryb w oceanie, które chcą być nakarmione. Trzeba spróbować je łowić. Musimy być Kościołem, który wypływa na głębię. – mówił ks. Mallon.

Organizatorami kongresu są: Zespół ds. Nowej Ewangelizacji Konferencji Episkopatu Polski, Fundacja Porta Fidei oraz Stowarzyszenie Akademickie Tratwa w Tarnowie.

fot. Nowa Ewangelizacja (KEP)