Aktualności

Konferencja naukowa poświęcona pracom konserwatorskim obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem w Dąbrowie Tarnowskiej

Dnia 8 lutego 2025 roku w Dąbrowie Tarnowskiej odbyła się konferencja naukowa poświęcona pracom konserwatorskim obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem, znajdującego się w kościele Wszystkich Świętych. Wydarzenie odbyło się pod hasłem „Z dawna Polski Tyś Królowo, Maryjo!” i zgromadziło licznych uczestników – duchownych, historyków sztuki, konserwatorów, zainteresowanych historią oraz parafian.

Uroczysta prezentacja odnowionego obrazu

Pierwsza część spotkania miała miejsce w kościele Wszystkich Świętych, gdzie ks. prał. mgr Stanisław Cyran, proboszcz parafii, zaprezentował obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem wraz z przeprowadzonymi pracami konserwatorskimi. Podkreślił przy tym bogatą, ponad 500-letnią historię wizerunku oraz jego duchowe oddziaływanie na wiernych:

„Możemy uruchomić naszą wyobraźnię i pomyśleć, ile pokoleń wiernych przed tym obrazem w tej długiej, półtysiącletniej historii się modliło. Według teologii wschodniej siła obrazu, jego oddziaływanie cudowne, zależy od tego, na ile on jest omodlony” – mówił ks. prałat.

Podkreślił także, że siła oddziaływania Matki Bożej przez ten obraz płynie z modlitwy wiernych, co porównał do duchowego fenomenu Jasnej Góry. Na zakończenie, w duchu wdzięczności za możliwość odkrycia pierwotnego, gotyckiego oblicza Matki Bożej, ks. prał. Stanisław Cyran zaprosił wszystkich do wspólnej modlitwy:

„Cieszmy się za to bardzo i dziękujmy Panu Bogu i Matce Bożej, żeśmy przez błogosławiony zbieg okoliczności mogli odsłonić oblicze pierwotne, gotyckie. W duchu takiego dziękczynienia proponuję, żebyśmy, czcząc Matkę Bożą z wdzięcznością, dedykowali jej jeden dziesiątek różańca.”

Wykłady i dyskusje ekspertów

Następnie w Auli Domu Katechetycznego odbyła się część naukowa konferencji, którą prowadził ks. dr hab. Jan Bartoszek, prof. AT. Spotkanie rozpoczęło się od wykładu ks. prał. Stanisława Cyrana, który przybliżył historię prac konserwatorskich prowadzonych w parafii oraz wyzwania związane z formalnościami.

Dr hab. Paweł Pencakowski, prof. ASP w Krakowie, przedstawił wyniki badań historyczno-artystycznych obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem, ukazując jego wartość kulturową i sakralną. Kolejne wystąpienie, mgr Eweliny Dziubińskiej-Rusek i mgr Moniki Miętuś-Ziomek, dotyczyło konserwacji obrazów tablicowych, a zwłaszcza wyjątkowych aspektów renowacji dąbrowskiego wizerunku.

Ważnym punktem programu była dyskusja panelowa, którą poprowadził ks. dr Piotr Pasek, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie, wraz z zaproszonymi ekspertami. Uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań oraz wymiany spostrzeżeń dotyczących prac konserwatorskich i duchowego znaczenia obrazu.

Konferencja stała się nie tylko okazją do zaprezentowania efektów prac konserwatorskich, ale także momentem refleksji nad znaczeniem dziedzictwa sakralnego i kultu maryjnego w życiu wiernych.

Organizatorami wydarzenia byli: Parafia NMP Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej oraz Wydział Teologiczny Sekcja w Tarnowie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.