Choć do święta Trzech Króli pozostało jeszcze ponad cztery miesiące, kolędnicy misyjni już zwierają szyki. W sobotę, 21 września, na Arenie Jaskółka w Tarnowie odbędzie się 32. edycja kolędy misyjnej pt. ‘Dzieci misjom’.
Od styczniowego spotkania będzie różnić się tym, że będzie nastawione na formację i zostanie połączone z animacją misyjną.
W audycji ‘Rozgryźć Kościół’ na antenie RDN Małopolska opiekun duchowy kolędników misyjnych, ks. Karol Kuźma, podkreślał ogromną rolę, jaką odgrywają kolędnicy misyjni w pomocy potrzebującym.
Pomoc innym także ubogaca wewnętrznie tych, którzy pomagają. – Kolęda misyjna uczy wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka. Można powiedzieć, że kolęda misyjna, to taka Ewangelia w praktyce. Dzieci wiedzą, że nie wszystkie dzieci na całym świecie mają tak, jak my tutaj, że wiele dzieci cierpi głód, biedę, nie mają gdzie mieszkać, nie mogą uczęszczać do szkoły z różnych względów i mogą w taki sposób im pomagać. Wydawałoby się, jak może małe dziecko pomóc, a właśnie może, bo czyniąc tak niewiele, w terenach misyjnych, dzięki temu misjonarze mogą czynić naprawdę wielkie cuda.
W kolędę misyjną co roku jest zaangażowanych ok. 15-20 tys. dzieci wraz z opiekunami. Docierają do domów w ponad 400 parafiach na terenie diecezji tarnowskiej. Tylko w zeszłym roku zebrali ponad 2 mln 350 tys. zł. Te pieniądze są ogromnym wsparciem dla misji – dodaje ks. Karol Kuźma.
– Kolędnicy misyjni co roku wspierają kilka stałych projektów, m.in. to szpital w Bagandou w Republice Środkowej Afryki, szpital przeznaczony dla Pigmejów, gdzie dokonuje się wiele operacji, zabiegów, przychodzi na świat też dużo dzieci. Oprócz tego wspieramy też szkołę dla dzieci głuchoniemych w Bertoua w Kamerunie i też w wielu krajach regularne dożywianie dzieci. Jako misjonarz mogę powiedzieć, że w naszej parafii na misji, gdzie posługiwałem, na dożywianie przychodziło niemal 600 dzieci, także to są ogromne sumy.
Jak zauważa ks. Karol Kuźma, który był wikariuszem w Republice Konga, często nie zdajemy sobie sprawy ze skali problemu głodu w niektórych rejonach Afryki. – Pamiętam taki przykład, kiedy przeżywaliśmy Środę Popielcową i ksiądz, z którym tam współpracowałem, ogłaszał ludziom na Mszy św., że dzisiaj jest Środa Popielcowa, że obowiązuje post ścisły, że można jeść trzy posiłki dziennie, ludzie zaczęli szemrać, patrzyć się, co to znaczy, no bo oni najczęściej jedzą raz dziennie, pod wieczór.
Spotkanie kolędników misyjnych odbędzie się we wrześniu po raz pierwszy. To już w sobotę 21 września między 10.00 a 15.00 w Arenie Jaskółka w Tarnowie. Zapisy przez kwestionariusz diecezjalny.
W tym roku w sposób szczególny będą poznawać Boliwię, problemy z którymi borykają się mieszkańcy, ich potrzeby, ale także będzie o misjonarzach, którzy tam posługują.