Aktualności
Już jutro odbędzie się Msza Święta inaugurująca pontyfikat Leona XIV

W niedzielę, 18 maja o godzinie 10:00, na Placu św. Piotra w Watykanie, Papież Leon XIV będzie przewodniczył uroczystej Mszy świętej inaugurującej jego pontyfikat. To wyjątkowe wydarzenie zgromadzi tysiące wiernych z całego świata oraz przedstawicieli duchowieństwa i władz świeckich. Zgodnie z tradycją, liturgia ta stanowi publiczne rozpoczęcie posługi Biskupa Rzymu i Następcy św. Piotra.
Symboliczne gesty i kontynuacja tradycji
Msza inauguracyjna to nie tylko wydarzenie liturgiczne, ale także mocny sygnał dla wiernych i świata. Towarzyszyć jej będą tradycyjne znaki objęcia urzędu, takie jak nałożenie paliusza oraz Pierścienia Rybaka – symboli władzy papieskiej i pasterskiej troski o Kościół powszechny. Słowo Papieża Leona XIV podczas tej Eucharystii będzie jego pierwszym oficjalnym przemówieniem do całego Kościoła i wspólnoty międzynarodowej. Wiele osób spodziewa się, że już w tym przemówieniu zarysuje on główne kierunki swojego pontyfikatu.
Dalszy ciąg papieskich uroczystości
Msza inaugurująca to dopiero początek serii ważnych wydarzeń związanych z początkiem pontyfikatu Leona XIV. Oto kolejne etapy:
- Wtorek, 20 maja – Leon XIV obejmie Bazylikę św. Pawła za Murami, jedną z czterech głównych bazylik papieskich w Rzymie.
- Środa, 21 maja – odbędzie się pierwsza audiencja generalna nowego papieża, podczas której osobiście zwróci się do pielgrzymów i wiernych zgromadzonych w Watykanie.
- Sobota, 24 maja – zaplanowane jest spotkanie z pracownikami Kurii Rzymskiej i Państwa Watykańskiego.
- Niedziela, 25 maja – papież poprowadzi modlitwę Regina Caeli oraz obejmie dwie pozostałe Bazyliki Papieskie: Laterańską, będącą katedrą Biskupa Rzymu, oraz Bazylikę Matki Bożej Większej.
Nowy papież, nowe nadzieje
Rozpoczynający się pontyfikat Leona XIV to czas nowych nadziei dla Kościoła. Inauguracyjna Msza św. i kolejne uroczystości wyznaczają rytm pierwszych dni jego posługi. Wierni na całym świecie z uwagą śledzą każdy krok nowego papieża, oczekując zarówno kontynuacji tradycji, jak i otwarcia na współczesne wyzwania.