Aktualności
ks. Krzysztof FejkielJak wybiera się papieża? Mały przewodnik po konklawe

Gdy umiera papież, Kościół wchodzi w czas oczekiwania. Katedra św. Piotra staje się „pusta” – sede vacante – i cała wspólnota wiernych modli się o światło Ducha Świętego. Wtedy w Rzymie rozpoczyna się konklawe – czyli zamknięte zgromadzenie kardynałów, którzy mają wybrać nowego Następcę św. Piotra. To nie tylko głosowanie. To czas ogromnej odpowiedzialności i... modlitwy.
Zaczyna się od wspólnej modlitwy
Jeszcze zanim padnie pierwszy głos, kardynałowie-elektorzy celebrują wspólną Mszę świętą – Mszę o wybór papieża. Jest ona otwarta dla wiernych i duchowieństwa – każdy może się przyłączyć do tej modlitwy Kościoła o dobrego pasterza. Kolejny obrzęd to procesyjne przejście kardynałów do Kaplicy Sykstyńskiej - śpiewa się wtedy litanię do Wszystkich Świętych. Tam przyzywa się Ducha Świętego i każdy kardynał składa uroczystą przysięgę zachowania tajemnicy i uczciwości wyboru. Słynne słowa Extra omnes! – „wszyscy precz!” – oznaczają zamknięcie drzwi. Rozpoczyna się konklawe.
Nie tylko głosowanie, ale i modlitwa
Głosowanie podczas konklawe przebiega w ścisłej tajemnicy i ustalonym porządku. Każdy kardynał na specjalnej kartce wpisuje imię kandydata, po czym podchodzi do ołtarza, składa przysięgę i wrzuca swój głos. Gdy wszyscy oddadzą głosy, trzej wyznaczeni skrutatorzy liczą karty – jeśli ich liczba się nie zgadza z liczbą elektorów, głosowanie jest unieważnione. Gdy wszystko się zgadza, głosy są odczytywane i zapisywane. Aby wybór był ważny, kandydat musi zdobyć dokładnie dwie trzecie głosów obecnych elektorów. Jeśli nikt nie zostaje wybrany, kartki są palone i nad kaplicą wznosi się czarny dym. Jeśli jednak wybór nastąpi, wybrany kardynał zostaje zapytany, czy przyjmuje wybór, a następnie ogłasza imię, jakie przyjmuje jako papież. Wtedy rozbrzmiewają dzwony, a biały dym obwieszcza światu, że wybór został dokonany i przyjęty.
Co jeśli nowy papież nie jest biskupem?
Zdarzyć się może – choć rzadko – że nowy papież nie jest jeszcze biskupem. Wtedy Dziekan Kolegium Kardynalskiego ma obowiązek jak najszybciej udzielić mu sakry biskupiej – aby mógł objąć pełnię urzędu. Jeśli nowy papież jest poza Rzymem, należy go niezwłocznie sprowadzić.
Ogłoszenie nowego papieża
Gdy wybór zostanie dokonany i przyjęty, w Kaplicy Sykstyńskiej odbywa się modlitwa dziękczynna i akt posłuszeństwa – kardynałowie oddają hołd nowemu papieżowi. Potem rozbrzmiewa Te Deum, hymn wdzięczności Kościoła. W końcu – cały świat dowiaduje się, że Habemus Papam! – mamy papieża!