Aktualności

Dzień Jubileuszu 100-lecia erygowania parafii Machowa

W piątek, 9 maja, parafia pw. Trójcy Przenajświętszej w Machowej przeżywała Dzień Jubileuszu 100-lecia erygowania parafii. O godz. 17:15 wierni uczestniczyli w nabożeństwie majowym, a o godz. 18:00 sprawowana była uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża, połączona z poświęceniem odnowionych zabytkowych ołtarzy i polichromii.

Parafia – źródło wiary, wspólnoty i nadziei w zmieniającym się świecie

Po uroczystym rozpoczęciu liturgii głos zabrał Ksiądz Proboszcz parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Machowej – ks. Piotr Wawrzyniak. Zwracając się do zgromadzonych wiernych, przywitał serdecznie wszystkich obecnych, wyrażając radość z obecności Pasterza Diecezji podczas jubileuszowych obchodów stulecia parafii. Ksiądz Proboszcz przybliżył bogatą i sięgającą średniowiecza historię miejscowości Machowa, której początki sięgają aktu lokacyjnego z 1407 roku. Zwrócił też uwagę na duchowe życie parafii – na nabożeństwa, grupy parafialne, aktywność wiernych starszych i chorych, oraz wyzwania duszpasterskie, takie jak zmniejszona frekwencja po pandemii.

W tym kościele wokół i wokół niego pogłębia się i gruntuje życie duchowe parafian wpatrzonych w obraz Trójcy Przenajświętszej, czerpiących siłę do życia, posilając się chlebem eucharystycznym. Trudno wyobrazić sobie życie parafialne bez sakramentów świętych – dodał ks. Piotr Wawrzyniak.

Okiem wiary, miłości i jedności

Po odśpiewaniu pięknej pieśni ku czci Trójcy Przenajświętszej, zebrani wierni skierowali wzrok na obraz znajdujący się w nastawie ołtarzowej. To właśnie ta scena, przedstawiająca tajemnicę Trójcy Świętej, przypomniała wszystkim, że z tej tajemnicy wypływa całe nasze życie: stworzenie, odkupienie dokonane przez Jezusa Chrystusa, oraz uświęcenie, którego źródłem jest Duch Święty. W słowach wprowadzających do Eucharystii Ksiądz Biskup podkreślił, że wszystko, co istnieje, ostatecznie powraca do Boga – Ojca, Syna i Ducha Świętego.

Patrząc na ten obraz w nastawie ołtarzowej, uświadamiamy sobie, że z tajemnicy Trójcy Przenajświętszej wypływa wszystko. Stworzenie świata, jego odkupienie Jezusie Chrystusie i uświęcenie mocą Ducha Świętego. Wszystko ostatecznie powróci do Trójcy Przenajświętszej, aby zanurzyć się w odwiecznej miłości Boga Ojca i Syna i Ducha Świętego – powiedział Pasterz Diecezji.

Najpiękniejsze dzieła rodzą się z wiary

Biskup Ordynariusz w swojej homilii podkreślił skąd się bierze piękno człowieka. To, co zewnętrzne ma swoje źródło we wnętrzu człowieka. Piękna świątynia nie istnieje bez pięknych serc. To dusza człowieka, oczyszczona i uświęcona, stanowi prawdziwą ozdobę Kościoła. Wiara, nadzieja i miłość, wyrażone w codziennych czynach, są najgłębszym przejawem duchowego piękna.

To wszystko co zewnętrzne powinno być wyrazem naszego wnętrza, a z kolei piękno naszego wnętrza powinno wyrażać się w pięknie naszego życia, gdzie ofiarujemy siebie Bogu i drugiemu człowiekowi, gdzie nasze życie jest właśnie wypełnione wiarą, nadzieją i miłością - podkreślił bp Andrzej Jeż.

Wspólnota z Trójcy Świętej – źródło siły i przyszłości

Jubileusz parafii to czas wdzięczności za przeszłość, za dziedzictwo, ale także za dziś i przyszłość. To okazja, by uświadomić sobie na nowo, że parafia ma oblicze takie, jak my sami – nasze serca, modlitwa, wybory, miłość. Tylko wspólnota oparta na Bogu będzie się odradzać i przekazywać wiarę następnym pokoleniom.

Niech wasze codzienne życie, życie całej wspólnoty parafialnej toczy się w atmosferze wzajemnego szacunku, ofiarnej miłości i pobożności, ażeby wiara mogła być przekazywana kolejnym pokoleniom. (…) Amen – zakończył Biskup Ordynariusz.