Aktualności
„Ślady czasu - jedna pasja” - Muzeum Diecezjalne w Tarnowie zaprasza na wernisaż wystawy Lucji Radwan

Zapraszamy na wernisaż wystawy Lucji Radwan „Ślady czasu - jedna pasja” - Wystawy jubileuszowej z okazji 40 lat twórczości artystycznej; w dniu 8 maja 2025 godz. 18.00.
Na wystawie zaprezentowane zostaną dzieła malarskie Lucji Radwan.
Lucja Radwan jest artystką urodzoną w Tuchowie, a od 1975 r. mieszka w Austrii. Jest córką malarza, rzeźbiarza i więźnia obozu Auschwitz - Tadeusza Radwana oraz pochodzącej z Austrii Józefy Radwan, z domu Scheichl. Edukację artystyczną rozpoczęła pod okiem ojca. Pobierała nauki u znanych malarzy m.in. Krayema i Gyorgy’a Kornisa. Jest członkiem Związku Zawodowego Artystów Austriackich w Wiedniu (Berufsvereinigung der bildenden Künstler Österreichs Schloss Schönbrunn-Wien). Jest też członkiem Austriackich Grotołazów, Seibersdorf. Współpracuje ze Stowarzyszeniem Initiative Wahring. Jej obrazy znajdują się w zbiorach instytucji kolekcjonujących współczesne malarstwo austriackie, są w posiadaniu instytucji oraz muzeów w Polsce i wielu krajach świata. W dorobku artystycznym posiada liczne nagrody i udziały w targach sztuki, a także wystawy indywidualne i zbiorowe na kilku kontynentach.
Lucja Radwan jest zamiłowaną akwarelistką, ale pracuje również w akrylu i oleju. Jej prace są utkane ze świateł i kolorów, koncentrują się na istotnych detalach wziętych z przyrody, próbują leczyć krajobrazy, którym nasza cywilizacja zadała liczne rany. Dzięki swej wrażliwości na kolor i piękno - krajobraz zapisany środkami artystycznymi, na stale zachowuje swą oryginalność i nie zmienność, pomimo zmieniających się warunków.
Malarski transkrypcja obrazów natury – to artystyczna podróż przez różnorodne interpretacje krajobrazu w malarstwie. Prezentowane prace ukazują piękno otaczającego nas świata – od sielankowych widoków wsi, przez majestatyczne góry, rozległe doliny przecinane leniwie płynącym Dunajem lub Białą i tajemnicze lasy, aż po spojrzenia na nieogarnione romantyczne winnice.
Artystka na wystawie prezentuje prace wykonane różnymi technikami i stylami – od realizmu po abstrakcję – ukazując, jak zmienia się postrzeganie natury i miejsca człowieka w niej.
Jak mówi artystka: „W przeciągu wielu ostatnich lat powstało szerokie spektrum mojego malarstwa, jednak najbardziej interesuję się pięknymi, podziemnymi jaskiniami. Kiedy w 1995 roku odwiedziłam węgierskie jaskinie, nie wiedziałem, że wpłynie to na moją karierę artystyczną. Speleologowie Nóra Fleck i Tamás Hazslinszky przygotowali dla nas wspaniały program. Najpierw byliśmy w Górach Bukowych, w jaskiniach István i Anna, następnie w jaskini Baradla. Zaowocowało to piękną serią akwareli. Rok później w 1996 r., na sympozjum „Sztuka w jaskini, jaskinia w sztuce” w Jósvafő, zorganizowanym przez Węgierskie Towarzystwo Badań nad Krasami i Jaskiniami (Magyar Karsztes és Barlangkutató Társulat), moje obrazy były przedstawione przez inżyniera Heinza Holzmanna.
Wystawa zachęca do refleksji nad relacją człowieka z krajobrazem oraz nad tym, jak wpływa on na nasze emocje, pamięć i tożsamość.