Aktualności

„Pójdźmy do Betlejem” – 32. edycja Kolędy Misyjnej Diecezji Tarnowskiej

Aktualności

Diecezja Tarnowska przygotowuje się do kolejnej, już 32. edycji Kolędy Misyjnej. To wydarzenie, będące stałym elementem życia diecezjalnego, angażuje tysiące dzieci i młodzieży w działania na rzecz misji na całym świecie. Tegoroczne hasło – „Pójdźmy do Betlejem” – zapisane w języku hiszpańskim, nawiązuje do postawy pasterzy z Ewangelii św. Łukasza (Łk 2,15). Jak podkreślił ks. Maksymilian Lelito, koordynator kolędy, słowa te przypominają, że w świecie naznaczonym dobrobytem i obojętnością chrześcijanie są wezwani do bycia świadkami tej nadziei, której fundamentem jest ubóstwo i gotowość do pójścia na peryferie ludzkiej egzystencji, aby adorować tam Jezusa Chrystusa.

Historia Kolędy Misyjnej w Diecezji Tarnowskiej

Kolęda Misyjna w diecezji tarnowskiej ma już ponad 30-letnią tradycję. W latach 90. ks. Antoni Kmiecik zapoczątkował tę inicjatywę, czerpiąc inspirację z podobnych przedsięwzięć w Austrii i Niemczech. Pierwsza edycja odbyła się w 1993 roku i obejmowała 12 parafii. Dziś uczestniczą w niej setki parafii, a skala projektu znacznie się poszerzyła.

Jak przypomniał podczas konferencji ks. Krzysztof Czermak, dyrektor Dzieła Misyjnego Diecezji Tarnowskiej, kolędnicy misyjni nie tylko promują ideę solidarności z najuboższymi, ale także realnie wspierają projekty w krajach misyjnych. Przez lata dzięki ich zaangażowaniu udało się sfinansować wiele inicjatyw, takich jak szpital w Bagandu w Republice Środkowoafrykańskiej czy szkoła dla dzieci głuchoniemych w Kamerunie. „Kolęda Misyjna to dowód na to, że dzieci mogą zmieniać świat, wprowadzając nadzieję tam, gdzie jej najbardziej brakuje.” podkreślił ks. Czermak.

Spotkanie „Dzieci Misjom” – nowa inicjatywa w diecezji

Przygotowania do 32. edycji kolędy misyjnej rozpoczęły się od wyjątkowego wydarzenia. 21 września w Arenie Jaskółka w Tarnowie odbyło się pierwsze w historii diecezji spotkanie „Dzieci Misjom”, które zgromadziło ponad tysiąc dzieci z 46 parafii. Jak zaznaczyła Gabriela Pyzia, koordynatorka spotkania, wydarzenie miało na celu podziękowanie dzieciom za ich zaangażowanie w poprzednie edycje kolędy, a także zainspirowanie ich do dalszej pracy na rzecz misji.

„Dzieci poznały hymn kolędniczy, scenkę, którą będą przedstawiać w domach, w swoich parafiach, ale też była okazja do wspólnego przeżywania radości, do wspólnych tańców, zabaw, konkursów, do takiej integracji i myślę, że takiego poczucia, że jesteśmy taką misyjną rodziną, wspólnotą, że właśnie razem mamy wspólny cel i że to nas tak ze sobą spaja. Takim bardzo wzruszającym momentem myślę, że i dla dzieci, ale też dla nas dorosłych był moment, kiedy został odczytany list papieża Franciszka, który właśnie papież wystosował specjalnie dla nas, dla dzieciaków z diecezji tarnowskiej. Piękne było to, że to było tak indywidualnie, że papież dowiedział się o tym naszym spotkaniu” - relacjonowała Pyzia.

Tegoroczny temat – „Pójdźmy do Betlejem”

Hasło tegorocznej edycji, zapisane w języku hiszpańskim, nawiązuje do postawy pasterzy, którzy z nadzieją wyruszyli, by spotkać nowonarodzonego Jezusa. „Przede wszystkim wybierając taki temat, koncentrowaliśmy się na naszych spostrzeżeniach dotyczących świata, w którym żyjemy. Widzimy ogromne zafascynowanie dobrobytem, a jednocześnie wielką obojętność nie tylko na kwestię misji, która jest nam bliska, ale przede wszystkim na to, co dzieje się w innych częściach świata” - tłumaczył ks. Lelito. Idąc do Betlejem spotykamy cierpiące dzieci z parafii Świętej Rodziny w Gazie. […] Nadzieja, którą głosimy, chcemy aby poparta była konkretnym czynem. Dlatego pieniądze, które pozostały po zrealizowaniu 27 projektów z poprzedniej edycji kolędy przekazujemy jako wsparcie dla nich i wyraz solidarności wiernych diecezji tarnowskiej.

Podczas kolędowania dzieci będą odwiedzać domy parafian, przedstawiając specjalnie przygotowaną scenkę, która opowiada o misyjnych potrzebach i projektach realizowanych dzięki kolędnikom. Tradycyjnie zebrane datki zostaną przeznaczone na wsparcie inicjatyw misyjnych prowadzonych przez diecezję.

Realna pomoc dla misji

Przez ponad trzy dekady Kolęda Misyjna w diecezji tarnowskiej wsparła wiele projektów na całym świecie. Do najważniejszych inicjatyw należą:

  1. Szpital w Bagandu (Republika Środkowoafrykańska):
    • Powstał dzięki kolędnikom misyjnym ponad 20 lat temu i jest jednym z najważniejszych punktów opieki zdrowotnej w regionie. Szpital wciąż otrzymuje wsparcie finansowe i rzeczowe, dzięki czemu może przyjmować pacjentów, organizować operacje i zapewniać opiekę medyczną.
  2. Szkoła dla dzieci głuchoniemych w Bertoua (Kamerun):
    • Placówka, założona przez panią Ewę Gawin, oferuje edukację dzieciom z niepełnosprawnościami, które wcześniej były marginalizowane w swoich społecznościach. Obecnie uczęszcza do niej około 150 dzieci.
  3. Projekty ewangelizacyjne i edukacyjne:
    • Obejmują m.in. szkolenia katechistów w Afryce oraz edukację dzieci ulicy w Republice Środkowoafrykańskiej w ramach projektu Amolenge til ege – Dzieci Ulicy.

Kolęda Misyjna – nie tylko zbiórka, ale świadectwo wiary

Kolęda Misyjna to nie tylko zbieranie funduszy na misje, ale przede wszystkim świadectwo wiary i solidarności. Dzieci, które biorą udział w tym przedsięwzięciu, uczą się, że mogą realnie zmieniać świat. Jak zauważył ks. Krzysztof Czermak, „Kolędnicy misyjni nie tylko promują ideę solidarności z najuboższymi, ale także realnie wspierają projekty w krajach misyjnych.”

Tegoroczna edycja, która tradycyjnie odbędzie się w okresie Bożego Narodzenia, zakończy się spotkaniem dziękczynnym w Łukowicy 11 stycznia. To wyjątkowa okazja, by podziękować za wsparcie misji i wspólnie celebrować wartości, które jednoczą kolędników misyjnych na całym świecie.

Właśnie zbliża się już powoli czas Adwentu i czas, który nas przygotowuje do przeżycia świąt Bożego Narodzenia. W Boliwii jest taka piękna tradycja, realizowana właśnie w niektórych parafiach naszego wikariatu, tak zwany posadas. Wiemy dobrze ze Ewangelii, że pan Jezus, zanim narodził się. Ubogiej betleje wracamy tu tak wracamy a może chcąc by nam powiedział jak się żyje dzieciom w Boliwii

Ks. Radosław Słowik Misjonarz w Boliwii

Właśnie zbliża się czas Adwentu, który nas przygotowuje do przeżycia świąt Bożego Narodzenia. W Boliwii jest ten czas przeżywany inaczej, specyficznie, ponieważ jest taka piękna tradycja realizowana właśnie w niektórych parafiach naszego wikariatu, tak zwane posadas. Wiemy dobrze z Ewangelii, że zanim Pan Jezus narodził się w stajence betlejemskiej, Maryja z Józefem szukali „posady”, czyli gospody. Wzorem tej ewangelicznej sceny w naszych parafiach właśnie są realizowane tak zwane posadas, czyli po prostu wychodzi się z procesją wraz z modlitwą ze śpiewem i szuka się w parafii rodziny, która mogłaby przyjąć Jezusa do siebie. Ogólnie odbywa się to przez 9 dni, czyli jest to nowenna. […] Jeśli chodzi o kolędę „Mi burrito sabanero”, można ją interpretować myślę na dwa sposoby. Jest to kolęda o osiołku, który niesie Maryję i Józefa do Betlejem, ale można to oczywiście też zinterpretować jako nawiązanie do mojego osiołka, na którym ja kroczę do Betlejem, aby tam spotkać z Bożym Dziecięciem Nowonarodzonym.