
1 stycznia w Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki obchodzimy w Kościele powszechnym Światowy Dzień Pokoju. "Odpuść nam nasze winy: obdarz nas Twoim pokojem" – te słowa Papież Franciszek wybrał jako temat swojego Orędzia. Jest to niezwykły dzień, w którym szczególnie pochylamy się nad nawróceniem człowieka prowadzącym do prawdziwego pokoju.
Droga do pojednania
Tegoroczne Orędzie święta jest nierozerwalnie połączone z Rokiem Jubileuszowym, który rozpoczął się 24 grudnia 2024. Podstawą jubileuszu jest nadzieja i przebaczenie, a więc wartości towarzyszące słowom wybranym przez Ojca Świętego. Temat orędzia zaczerpnięty jest z encyklik Laudato si i Fratelli tutti, i wskazuje na nawrócenie prowadzące do pojednania oraz nadzieję przebaczenia grzechów.
Przemiana osobista i wspólnotowa
Papież Franciszek szczególną uwagę kieruje na prawdziwą przemianę osobistą jak i wspólnotową. To ona może wprowadzić pokój, którego tak bardzo brakuje w wielu miejscach na ziemi, i uleczyć zranienia z jakimi mierzy się człowiek. Ojciec Święty wzywa nas również, abyśmy byli głosem w sytuacjach ucisku bliźniego, by pomóc przywrócić godność życiu.
"Tylko dzięki prawdziwemu nawróceniu na wszystkich poziomach – osobistym, lokalnym i międzynarodowym – będzie mógł rozkwitnąć prawdziwy pokój, nie tylko poprzez ustanie konfliktów, ale także w nowej rzeczywistości, w której rany zostaną uleczone, a godność każdej osoby zostanie uznana" – czytamy w komunikacie zapowiadającym temat Orędzia.
Idea święta wołającego o zgodę
Światowy Dzień Pokoju został ustanowiony przez Papieża Pawła VI. Była to odpowiedź na nieustannie narastające konflikty i napięcia międzynarodowe. Obchodzimy go 1 stycznia i skierowany jest nie tylko to katolików, ale wszystkich ludzi dobrej woli. Ten dzień przypomina nam o znaczeniu pokoju oraz o wartości naszych działań dążących do zaprzestania wojen i napięć.